Till salu

Utveda hamnväg 233

Utgångspris

1 695 000 kr

Sparad

Utgångspris

1 695 000 kr

Vätö— Norrtälje

Utveda hamnväg 233

Till salu
Utgångspris
1 695 000 kr

Norrtälje - Vätö

Skärgårdsidyll i populära Utveda, nära bad, båtliv och natur på Vätö

Välkommen till ett trivsamt fritidshus i populära Utveda på Vätö, ett naturnära boende med lugnt och attraktivt läge längst in på återvändsgata, nära områdets båtklubb och fina badplatser.

Huset erbjuder ca 63 kvm med fem rum, varav fyra sovrum, samt badrum med WC. Planlösningen är väl disponerad och skapar en varm och hemtrevlig känsla med gott om plats för både familj och gäster. Här finns möjligheten att skapa sitt eget sommarparadis och sätta sin egen prägel över tid.
Den generösa och lättskötta tomten om 2 083 kvm ramas in av grönska och erbjuder fina ytor för lek, umgänge och avkoppling. Här kan du njuta av lugna dagar på altanen, omgiven av natur och fågelkvitter.
Fastigheten är fint belägen med endast cirka 500 meter till båthamnen där två nyrenoverade badplatser finns samt möjlighet till båtplats via separat kö. Området är uppskattat för sin närhet till hav, natur och skärgårdsliv.

Utveda ligger cirka 20 minuter från Norrtälje och är ett omtyckt område på attraktiva Vätö. Här finns restauranger, året-runt-öppen mataffär samt goda bussförbindelser till Norrtälje. I området finns även den populära Utvedasjön med promenadstig runt sjön samt barnvänlig badplats med sandstrand och brygga. För hundägare finns dessutom en särskild hundbadplats i närheten.

Ett charmigt fritidsboende med stor potential i populära Utveda på Vätö.

Välkommen till Utveda!

Utgångspris
1 695 000 kr

Boarea
63 kvm

Driftkostnad
34 751 kr/år

Tomtarea
2 083 kvm

Rum
5 rum (4 sovrum)

Byggnadstyp
Enplansfritidshus

Aktuella visningar

Söndag 24 maj 14:00 — 14:30

Anmälan krävs

Anmälan krävs
Boka

Har du några frågor?

Kontakta Pär för mer information kring Utveda hamnväg 233.

01
Beskrivning av samtliga rum

Välkomnande entré och hall som leder vidare in i husets sociala och öppna ytor.

Matplats och vardagsrum ligger i en öppen planlösning som skapar en luftig och trivsam atmosfär med fint ljusinsläpp och naturliga sällskapsytor för familj och vänner. Köket erbjuder bra förvaringsmöjligheter och arbetsytor i nära anslutning till matplatsen.

Vardagsrummet är husets naturliga samlingspunkt med en stämningsfull öppen spis som bidrar till både värme och charm under årets svalare dagar. Härifrån nås även altanen, som blir en naturlig förlängning av huset under sommarhalvåret och erbjuder plats för både avkoppling och umgänge i lugn miljö.

Huset rymmer dessutom fyra sovrum i varierande storlek samt badrum med WC, dusch och handfat.

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

63 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)

Tomtarea

2 083 kvm

Rum

5 (4 sovrum)

Fastighetsbeteckning

NORRTÄLJE UTVEDA 1:114

02
Byggnadssätt
Byggnadstyp

Enplansfritidshus

Byggnadsår

1976

Standardpoäng

25

Fönster

2-glasfönster

Ventilation

Självdrag

Skorstenstyp

Murad skorsten

Vatten

Året runt vatten via föreningen, ingår i avgiften

Avlopp

BDT-avlopp samt sluten tank koppat till WC

Uppvärmning

Direktverkande el samt öppen spis

Renovering omarbetning etc

Se frågelista

Fel och brister

Se frågelista

03
Energideklaration
Sammanställning

Energideklaration behövs ej

04
Uteplats
Beskrivning, uteplats

Trädäckad altan som man når via vardagsrummet som sedan leder ut till tomten.

05
Gemensamhetsanläggningar

Norrtälje utveda ga:2, Norrtälje utveda ga:1

06
Tomt/Servitut
Tomtarea

2083 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Planbestämmelser

Utveda 1:2, 1:3, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1972-06-16, Senast ändrad: 2023-02-24)

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

1 578 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

759 000 kr

Markvärde

819 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

1976

Renhållning

2 289 kr/år

Sotning

650 kr/år

Hushållsström

17 522 kr/år

Samfällighet

10 870 kr/år

Avlopp

3 420 kr/år

Sammanlagd driftskostnad

34 751 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

10 425 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 45 176 kr/år)

Beskrivning av kostnader

I samfällighets avgiften ingår vatten samt vägavgift(3760+2966) totalt 10 870kr

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 4 pantbrev om totalt 195 000 kr.

Taxeringsvärde
1 578 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
759 000 kr
Markvärde
819 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
1976
Renhållning
2 289 kr/år
Sotning
650 kr/år
Hushållsström
17 522 kr/år
Samfällighet
10 870 kr/år
Avlopp
3 420 kr/år
Sammanlagd driftskostnad
34 751 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
Beskrivning av kostnader
Upplåtelseform
Äganderätt
Pantbrev
Det finns 4 pantbrev om totalt 195 000 kr.

Området
Vätö  i norrtälje

Vätö

Vätö är känt för den rosaröda granit som pryder många byggnader i Stockholm, bl.a. Operahuset och Riksdagshuset och många mil gatsten.

01
Fördelar med området
Tryggt Badstrand Bussar Båthamn Båtliv Caféer Lugnt Restauranger Fiske Landsbygd Barnvänligt Parker/Grönområden

02
Nöje och utbud

På Vätö hittar du Vätö Självplock med butik som har närodlade grönsaker och självplock av jordgubbar och hallon. För den som gillar pizza går finns också en restaurang med fantastiska vedugnsbakade pizzor. Härifrån kan du ta den egna båten eller passbåten från Håknäs enkelt ut till genuina skärgårdsön Arholma, där finns fina badklippor, god mat och guidade turer på öns militäranläggning. På Ekvallen, mitt på Vätö firas traditionsenligt midsommarfirande varje sommar. För hemmasnickaren finns en bra bygghandel på andra sidan av Vätöbron i Nysättra. På Vätö finns också välsorterad livsmedelsbutik som har öppet alla dagar i veckan.

03
Vätö kyrka

Strax invid brofästet över Vätösund ligger kyrkan på en hög terrass. Kyrkan, som har en enkel gotisk rektangulär plan, uppfördes sannolikt under 1300-talets förra del och försågs redan från början med sakristia. Vapenhuset är yngre, men uppfördes senast under 1600-talets början. Valven slogs under 1400-talets senare del och mot århundradets slut fick kyrkorummet sina rika målningar. Vem som var mästare till målningarna vet man inte, men likheter finns med Albertus Pictors skola. Många av kyrkans medeltida inventarier såldes i slutet av 1880-talet till Nordiska museet. En del av dessa har återförts, bl a S:t Göran och draken, vilken sannolikt har Bernt Notkes skulptur i Storkyrkan som förebild. Kyrkans äldsta bevarade föremål är dopfunten från 1100-talets senare del. På kyrkogården finns ett privat gravkapell från 1774