Till salu

Idvägen 16

Utgångspris

2 295 000 kr

Sparad

Utgångspris

2 295 000 kr

Märsön— Enköping

Idvägen 16

Till salu
Utgångspris
2 295 000 kr

Enköping - Märsön

Barnvänligt hus med sjöutsikt på Märsön

Välkommen till Idvägen 16 på populära Märsön. Här erbjuds ett vinterbonat hus om 72 kvadratmeter med utsikt över Mälaren och möjlighet till båtplats, vilket ger goda förutsättningar för den som uppskattar närhet till vatten och natur.

Bostaden disponeras genomgående med samtliga sovrum belägna på samma våning, vilket skapar en praktisk planlösning för både barnfamiljer och gäster. Med totalt 6 rum finns goda möjligheter till både sociala ytor och avskilda sovrum.

Fastigheten har eget vatten via brunn och en stor tomt som ger utrymme för lek, umgänge och avkoppling utomhus. Här finns även en gäststuga som ger extra sovplatser eller kan användas som arbets- eller hobbyutrymme.

Området är barnvänligt och uppskattat, med traditionella firanden såsom midsommar . Läget på Märsön kombinerar lugn boendemiljö med närhet till Mälarens vatten och naturupplevelser, samtidigt som Enköping nås inom rimligt avstånd.

Utgångspris
2 295 000 kr

Boarea/biarea
72/10 kvm

Driftkostnad
44 502 kr/år

Tomtarea
1 668 kvm

Rum
6 rum (4 sovrum)

Byggnadstyp
1 plans friliggande fritidshus

Aktuella visningar

Torsdag 28 maj 17:15 — 17:45

Öppen visning

Öppen visning
Boka

Söndag 31 maj 12:30 — 13:15

Öppen visning

Öppen visning
Boka

Har du några frågor?

Kontakta Helena för mer information kring Idvägen 16.

Låt oss värdera din bostad

Om din bostad:

Upptäck med smarta digitala verktyg

Rumsbeskrivning

01
hall

Välkomnande hall med praktiska avhängningsmöjligheter. Här möts du av mönstrad tapet, parkettgolv och vitmålad panel i tak som tillsammans skapar en ljus och ombonad känsla redan vid entrén.

02
Vardagsrum

Trivsamt rum med generöst ljusinsläpp från stora fönsterpartier som låter naturen bli en del av rummet. Här finns en stämningsfull kamin, äldre trägolv och ljusa tapeter som tillsammans ger en varm och genuin känsla. Här når du även den stora altanen med gott om plats för umgänge.

03
Kök

Charmigt kök med bra arbetsytor och gott om förvaring i flera högskåp. Köket är utrustat med induktionshäll, diskmaskin, kombinerad kyl/frys samt äldre ugn. Den rödmålade väggen mot de ljusa luckorna tillför karaktär och det finns plats för matbord.

04
Matrum

Ljust och inbjudande matrum med utsikt och en liten sjöglimt. Fint ljusinsläpp från fönster i flera väderstreck. och plats för trevliga måltider i goda vänners lag. Även härifrån kommer man ut till den stora upphöjda uteplatsen som skapar ett naturligt flöde mellan inne och ute

05
Sovrum 1

Rymligt sovrum med plats för dubbelsäng. Ljusa tapeter och parkettgolv bidrar till en harmonisk och rofylld miljö.

06
Sovrum 2

Mysigt litet sovrum med plats för enkelsäng. Ljusa tapeter och äldre trägolv ger rummet charm och karaktär.

07
sovrum 3

I anslutning till matplatsen finns ytterligare ett sovrum med plats för 120-säng. Blommig tapet och laminatgolv skapar en hemtrevlig känsla.
Då matrummet renoverades sattes fönstret igen så rummet saknar idag ljusinsläpp.

08
sovrum 4

Mindre sovrum med plats för enkelsäng. Ljusa tapeter och laminatgolv. Rummet används idag som förråd men passar lika bra som gästrum ,kontor eller barnrum

09
Badrum

Badrum utrustat med duschkabin, kommod och handdukstork. Blåmålade väggar tillsammans med plastmatta på golv ger en praktisk och lättskött yta.

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

72 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)

Biarea

10 kvm

Tomtarea

1 668 kvm

Rum

6 (4 sovrum)

Fastighetsbeteckning

ENKÖPING MÄRSÖN 3:307

Tillträde

Enligt överenskommelse

02
Byggnadssätt
Byggnadstyp

1 plans friliggande fritidshus

Byggnadsår

1971

Kommentar, byggnad

Byggår 1971 VV beredare under huset , Gäststugan har egen VV beredare

Standardpoäng

34

Fönster

3-glasfönster isoler

Ventilation

Självdragsventilation

Vatten

Enskilt vatten året om

Avlopp

Enskilt avlopp, (Septitank ( gråvatten via ÖMT - förening)

Kommentar, radon

Induktionsmätning radon
Entréplan Matrum: 63 Bq/m³
Entréplan vardagsrum: 45 Bq/m³

Uppvärmning

Direktverkande elradiatorer samt från en luft/luftvärmepump och tillskottsvärme via en braskamin

Huvudsäkringar

25 A

Jordat eller ojordat

Delvis jordat

Renovering omarbetning etc

Säljaren förvärvade fastigheten 2004.
Följande renoveringar och underhåll är utförda;
2000 Installerades en del nya isolerglas
2006 Lades yttertaket om
2007 Renoverades köket
2010 Målades fasaden om
2013 Byggdes wc om så att dusch fick plats i utrymmet
Installerades en luft/luftvärmepump
Installerades en del nya fönster
2015 Installerades flera nya fönster
Ny varmvattenberedare
Nya radiatorer
Ny elcentral
2016 Renoverades gästhuset
Ny panel på gaveln utanför matrummet
Installerades en del nya fönster
2017 Ny varmvattenberedare i gästhuset
2018 Installerades en saltavhärdare
2025 Installerades en del nya fönster
Övrigt Fortlöpande underhåll vid behov

03
Energideklaration
Sammanställning

Energideklaration behövs ej

04
TV/Internet
Beskrivning TV/Internet

Fiber finns indraget.

05
Uteplats
Beskrivning, uteplats

Här erbjuds flera härliga uteplatser i olika väderstreck som gör det enkelt att följa solen från morgon till kväll.
Det stora upphöjda trädäcket i anslutning till vardagsrum och matrum skapar en naturlig samlingsplats för avkoppling och sociala stunder med fin utsikt.
Vid entrén finns en trivsam veranda, delvis under tak, samt ett vackert trädäck som smälter samman med berget i dagen och fortsätter runt husknuten för ytterligare sittplatser i både sol och skugga.

06
Bilplats/Övriga byggnader
Övriga byggnader

Rymlig gäststuga med stort sovrum och goda förvaringsmöjligheter – perfekt för gäster eller generations-eller tonårsboende.
Här finns även badrum med egen varmvattenberedare, duschkabin och mulltoa samt förberett utrymme för tvättmaskin.
Från gäststugan nås en egen altan som erbjuder en privat och avkopplande plats i den naturnära miljön. I hallen finns dessutom praktisk förvaring samt plats för kyl/frys.

Beskrivning, parkering

Här finns plats för 1-2 bilar att parkera.

07
Tomt/Servitut
Tomtarea

1668 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Beskrivning, tomt

Stor uppvuxen natur- och skogstomt med berg i dagen som ger fastigheten en naturnära och rofylld karaktär. Det höga läget skapar en härlig känsla och ger fin utsikt.
På baksidan av gästhuset finns väggfasta förråd med praktiska förvaringsmöjligheter för trädgårdsredskap och utrustning.
På tomten finns även ett äldre plåtskjul med plats för vinterförvaring av trädgårdsmöbler, gräsklippare och övriga redskap.

Rättigheter last

Avtalsservitut: villa mm - se beskrivning

Planbestämmelser

Östra delen av märsön, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1967-11-27, Senast ändrad: 2007-07-10)

Avtalsrättigheter

Avtalsservitut villa mm

Avtalsrättigheter

Avkomsträtt

08
Övrigt

Båtplats kan man få (gratis) som medlem, i föreningen.

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

2 046 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

1 155 000 kr

Markvärde

891 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

1971

Renhållning

3 196 kr/år

Sotning

467 kr/år

Elkostnad

31 339 kr/år

Årlig elförbrukning

14000 kWh/år

Samfällighet

7 500 kr/år

Idvägens sjövatten

600 kr/år

Tömning Septitank

1 400 kr/år

Sammanlagd driftskostnad

44 502 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

10 425 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 54 927 kr/år)

Antal personer i hushållet

2

Försäkring

Kostnaden för en villaförsäkring varierar beroende på försäkringsbolag och vilket skydd som ingår. En vanlig årskostnad ligger mellan 5000 och 10 000 kronor.

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 2 pantbrev om totalt 400 000 kr.

Boendekalkyl

Området

01

Märsön är ett attraktivt och naturnära område beläget i Mälaren, med ett strategiskt läge mellan Enköping och Strängnäs. Här bor du i en rofylld miljö med direkt närhet till vatten, badplatser och vacker skärgårdslik natur.
Området präglas av en blandning av permanentboende och fritidshus, vilket skapar en trivsam och levande miljö året om. Den varierade naturen med skog, öppna ytor och strandlinje ger goda möjligheter till friluftsliv såsom promenader, bad, båtliv och fiske.
Trots det lugna läget finns god tillgänglighet till service, handel, skolor och restauranger i närliggande städer.

Kommunikationer

Märsön har goda vägförbindelser med smidig access till både Enköping och Strängnäs via landsväg.
Enköping nås på ca 15–20 minuter (ca 13 km)
Strängnäs nås på ca 20–25 minuter (ca 17 km)
I båda städerna finns ett brett serviceutbud samt vidare kommunikationer med buss och tåg mot bland annat Stockholm, Västerås och Uppsala.

Busstrafik finns i området, vilket möjliggör pendling, även om bil är det vanligaste färdmedlet.

Dokument

Ekonomi
Taxeringsvärde
2 046 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
1 155 000 kr
Markvärde
891 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
1971
Renhållning
3 196 kr/år
Sotning
467 kr/år
Elkostnad
31 339 kr/år
Årlig elförbrukning
14000 kWh/år
Samfällighet
7 500 kr/år
Idvägens sjövatten
600 kr/år
Tömning Septitank
1 400 kr/år
Sammanlagd driftskostnad
44 502 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
Antal personer i hushållet
2
Pantbrev
Det finns 2 pantbrev om totalt 400 000 kr.

Har du några frågor?

Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Helena!