Till salu

Utgångspris

850 000 kr

Sparad

Utgångspris

850 000 kr

Brattberget— Arboga

Till salu
Utgångspris
850 000 kr

Arboga - Brattberget

Stor tomt drygt 7 500 kvm med möjlighet till att skapa ert drömboende!

Här finns möjligheten att skapa ert drömboende. Den stora tomten som är drygt 7 500 kvm ligger ca 6 km från Arboga centrum.
Den ligger utom detaljplanerat område.

I Arboga är en vacker, pittoresk stad med gammal bebyggelse och Arboga ån flyter igenom staden. Där finns matvaruaffärer, förskolor, grundskola, gymnasium, restauranger, vårdcentraler, butiker mm. Det finns även tågstation där du lätt kan förflytta dig till andra städer såsom, Örebro, Köping, Västerås och Stockholm med flera.

Under året, 2026 är målet för SAAB i Arboga anställa ca 500 personer så det finns bra jobbmöjligheter.

I Arboga anordnas på torghandel, medeltidsdagarna mm.

Utgångspris
850 000 kr

Tomtarea
7 598 kvm

Upplåtelseform
Äganderätt

Fastigh.bet
ARBOGA BRATTBERGET 3:37

Har du några frågor?

Kontakta Maria för mer information kring .

Tomtarea

7 598 kvm

Fastighetsbeteckning

ARBOGA BRATTBERGET 3:37

02
Byggnadssätt
Vatten

Vatten saknas

Avlopp

Avlopp saknas

03
Tomt/Servitut
Tomtarea

7598 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Totalareal

7598 kvm

Rättigheter last

Ledningsrätt: starkströmsledning 12 kv jordkabel med tillbehör som behövs för dess ändamål. för att se till, underhålla och reparera jordkabeln upplåts ett 3 meter brett område med ledningen huvudsakligen i mitten. ett område på 5 x 5 meter med byggnaden normalt i mitten upplåts för transformatorstation. - starkström

04
Övrigt

El anslutningsavgift
En anslutning till Brattberget 3:37 är 220 meter bort från anslutningspunkten (i detta fall en nätstation).
Schablonen på 53 750 kr är inom 200 meter vilket gör att denna anslutning även får längdtillägg på 20 m.
Så priset för en anslutning 16-25A är: 53 750 + 9 225 kr = 62 975 kr inklusive moms.

Ekonomi

01
Markvärde

0 kr

Taxeringsvärde beskrivning

OBS! Ägaren kommer att ändra typkod från 199 till 210.

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 1 pantbrev om totalt 25 000 kr.

Området

01
Vägbeskrivning
Vägbeskrivning

Från Arboga Järnvägsstation:
Sväng höger in på Centrumleden, kör 670 m.
Håll vänster in på Centrumleden som övergår till Västerleden (U 512), kör ca 4,7 km.
Kör in vänster, kör 36 m.
Sväng vänster kör 135 m.
Håll vänster kör ca 200 m, framme.

Resan med bil tar ca 10 minuter.

Dokument

Ekonomi
Markvärde
0 kr
Taxeringsvärde beskrivning
OBS! Ägaren kommer att ändra typkod från 199 till 210.
Upplåtelseform
Äganderätt
Pantbrev
Det finns 1 pantbrev om totalt 25 000 kr.

Området

Brattberget

Brattberget är ett område i södra delen av Arboga. Strömsnäs ligger på Brattberget. Brattberget kan delas in i två delar; gamla och nya Brattberget. Det gamla byggdes på 1950-talet och det nya på 1970- och 1990-talet. Där finns såväl hyreshus som villor och radhus. Området ligger ca 100 meter över havet och är omgivet av skog och strövområden. På Brattberget finns förskola, skola och livsmedelsbutik.

01
Fördelar med området
Ridning Ishall Gym Lätt att parkera bilen Barnvänligt Sport och friluftsliv Tågstation Landsbygd Simhall Lugnt Motionsspår Parker/Grönområden Skidspår Hundvänligt Golf

02
Fritid och närservice

Kommunen har flera fina badstränder i närheten, simhall finns (inom och utomhus). Närhet till golfbanan.
Dessutom finns gym, ridskola,elljusspår.