Kommande försäljning

Butiksvägen 3

Utgångspris

3 995 000 kr

Sparad

Utgångspris

3 995 000 kr

Söndrum— Halmstad

Butiksvägen 3

Kommande försäljning
Utgångspris
3 995 000 kr

Halmstad - Söndrum

Trävilla från 1932 med stor och uppvuxen trädgård!

Välkommen till denna charmiga röda trävilla från 1932 – ett hem med många bevarade originaldetaljer, en stor tomt och gott om möjligheter för nästa ägare att fortsätta förädla och sätta sin egen prägel. Här bor du endast 500 m från stranden och samtidigt en närhet till både centrum och Tylösand!

Den lummiga tomten om hela 1 389 kvm erbjuder fruktträd, växthus och flaggstång samt fina ytor för både odling, lek och avkoppling. Här är det lätt att se framför sig hur barnen springer med vänner medan man själv pular på med odlingarna, eller varför inte bara sitter på den stora träaltanen och tar det lugnt? Här finns även en fristående gäststuga med ett sovrum och ytterligare ett rum som idag används som gym – ett uppskattat komplement med flera användningsmöjligheter. Invändigt möts man av en ljus och social entrévåning med gott om plats för umgänge. Vardagsrummet har en trivsam kamin och i anslutning ligger matsalen med utgång till träaltanen och trädgården. Köket går i lantlig stil och bidrar till husets varma och hemtrevliga känsla. I villan finns totalt fyra rymliga sovrum samt två badrum, ett på entréplan och ett i källaren, kompletterat med en toalett på övre plan. Flera tidstypiska detaljer från byggåret finns kvar, såsom vacker fiskbensparkett och speglade innerdörrar, vilket ger huset mycket karaktär och charm.

Det här är ett hem för den som uppskattar äldre hus och ser möjligheten i att successivt skapa sitt eget drömboende. Här finns en fin grund att bygga vidare på, med gott om plats både inne och ute.

Utgångspris
3 995 000 kr

Boarea/biarea
123/48 kvm

Driftkostnad
17 994 kr/år

Tomtarea
1 389 kvm

Rum
6 rum (4 sovrum)

Byggnadstyp
1 1/2-plansvilla

Aktuella visningar

Torsdag 04 juni 16:30 — 17:10

Anmälan krävs

Anmälan krävs
Boka

Lördag 06 juni 11:00 — 12:00

Anmälan krävs

Anmälan krävs
Boka

Har du några frågor?

Kontakta Ellen för mer information kring Butiksvägen 3.

01
Hall (Entréplan)

Hall med plats för kapphängare, sittplats och annat möblemang.

02
Kök (Entréplan)

Fint kök i lantlig stil med gott om avställnings- och arbetsytor. Köket är utrustat med kyl, frys, diskmaskin, spis, fläkt och mikro. Öppen planlösning mot matsal.

03
Matsal (Entréplan)

Trevlig matsal i ljust gavelläge. Här finns plats för 6-8 personer runt matbordet. Social planlösning mot vardagsrum. Från matsalen går pardörrar ut till den stora träaltanen.

04
Vardagsrum (Entréplan)

Stort rum med gott om plats för soffgrupp, tv-möbel och förvaring. Här finns en braskamin som är perfekt för de kalla höst- och vinterkvällarna.

05
Sovrum 1 (Entréplan)

Gediget sovrum med plats för dubbelsäng, sängbord och garderober.

06
Badrum (Entréplan)

Helkaklat badrum utrustat med badkar, toalett, handfat med kommod samt badrumsskåp.

07
Sovrum x 3 (Ovanvåning)

Sovrummen på övervåningen är alla väl tilltagna och rymmer enkelt en större enkelsäng alternativt en mindre dubbelsäng. I alla rummen finns också utrymme för förvaring och annat möblemang.

08
Toalett (Ovanvåning)

Toaletten på övervåningen är utrustat med toalett och handfat.

09
Inbyggda garderober samt vindsutrymme/förråd (Ovanvåning)

På övervåningen finns två rymliga klädkammare samt ett stort förråd/vindsutrymme innanför toaletten.

10
Gillestuga/källarrum (Källare)

Stort rum i gavelläge med klinker på golvet. Perfekt som gillestuga eller extra förvaring. Här finns egen utgång till trädgården.

11
Tvättavdelning/badrum (Källare)

Helkaklat badrum utrustat med badkar, toalett samt handfat med kommod. Alldeles utanför finns tvättstugan med tvättmaskin och torktumlare.

12
Förråd & pannrum (Källare)

I källaren finns ytterligare ett rymligt rum som agerar förråd. Här finns även pannrum med ytterligare plats för förvaring.

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

123 kvm (Boareauppgifter enligt taxeringsinformationen och säljarens mätning)

Taxerad boyta är 108 kvm respektive 48 kvm biyta. I annonsen anges en boyta om 123 kvm då även uterummet, som byggts om till matsal, har räknats in i boytan. Säljaren har själv mätt upp detta rum till cirka 15 kvm. Observera att areauppgifter kan variera av olika skäl. Köpare som anser att arean är av betydelse för köpet uppmanas att vidta egen uppmätning.

Biarea

48 kvm

Tomtarea

1 389 kvm

Rum

6 (4 sovrum)

Fastighetsbeteckning

HALMSTAD EKETÅNGA 5:173

02
Byggnadssätt
Byggnadstyp

1 1/2-plansvilla

Byggnadsår

1932

Om-/tillbyggnadsår

1962

Fönster

3-glas isolerfönster och 2-glas kopplade fönster

Ventilation

Självdrag

Vatten

Kommunalt vatten året om

Avlopp

Kommunalt avlopp

Uppvärmning

Luft/vattenvärmepump via vattenburet värmesystem och braskamin

Renovering omarbetning etc

2012 - badrum entréplan, tilläggsisolerades fasaden och kläddes om
2013 - utbyggnad av gamla uterummet, köksrenovering med nya stommar, luckor och vitvaror. Huset säkrades upp från 16 till 20 ampere, elen drogs om delvis och kompletterades med ny elcentral och jordfelsbrytare. El drogs till gäststugan.
2014 - installation av braskamin
2016 - Klinkergolv i allrummet på källarplan, badrum källarplan. Isamband med badrumsrenovering drogs delar av avloppsstammen och inkommande vatten om. Renovering tvättstuga
2019 - Nytt yttertak, ny takavvattning
2020 - Byttes luft/vattenvärmepumpen
2024 - Nya luckor, bänkskivor och vitvaror i kök

De invändiga ytskikten har renoverats löpande genom åren. Sotning och brandskyddskontroll sker regelbundet.

03
Energideklaration
Energiklass
Energideklaration
Specifik energianvändning

76 kWh/kvm och år

Energiprestanda, primärenergital

149 kWh/kvm och år

Sammanställning

Energideklaration är utförd
Datum: 2026-05-07

04
Uteplats
Beskrivning, uteplats

Flera stora träaltaner och sittgrupper i trädgården.

05
Bilplats/Övriga byggnader
Övriga byggnader

På tomten finns ett garage samt en gäststuga.

Beskrivning, parkering

Garage samt asfalterad parkeringsutrymme utanför tomten.

06
Gemensamhetsanläggningar

Halmstad eketånga ga:17

07
Tomt/Servitut
Tomtarea

1389 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Beskrivning, tomt

Stor och uppvuxen trädgård med flertalet fruktträd, , stora rhododendronbuskar, flaggstång och växthus.

Planbestämmelser

Eketånga, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1988-05-26, Senast ändrad: 2026-04-17), Eketånga 5:188, Detaljplan (Beslutsdatum: 1996-10-24, Senast ändrad: 2025-05-21)

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

3 470 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

1 819 000 kr

Markvärde

1 651 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

1935

Försäkring

7 080 kr/år

Vatten och avlopp

7 314 kr/år

Renhållning

3 600 kr/år

Årlig elförbrukning

18841 kWh/år

Sammanlagd driftskostnad

17 994 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

10 425 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 28 419 kr/år)

Antal personer i hushållet

5

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 10 pantbrev om totalt 2 542 000 kr.

Taxeringsvärde
3 470 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
1 819 000 kr
Markvärde
1 651 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
1935
Försäkring
7 080 kr/år
Vatten och avlopp
7 314 kr/år
Renhållning
3 600 kr/år
Årlig elförbrukning
18841 kWh/år
Sammanlagd driftskostnad
17 994 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
Antal personer i hushållet
5
Upplåtelseform
Äganderätt
Pantbrev
Det finns 10 pantbrev om totalt 2 542 000 kr.

Området
Söndrum  i halmstad

Söndrum

Mitt emellan Halmstads citypuls och strändernas strand Tylösand ligger populära Söndrum, ett perfekt läge för familjen!

01
Fördelar med området
Butiksgata/köpcentrum Tryggt Cykelstigar (mtb) Sport och friluftsliv Gym Cykelbanor Lugnt Motionsspår Parker/Grönområden Badstrand Golf Barnvänligt Bussar Restauranger

02
Restauranger och nöjen

Tylösands stora utbud av nöjen och restauranger sommartid är bara en kort cykeltur bort och i Grötviks småtbåtshamn njuter man av god mat och dryck på hamnkrogen som slog upp sina dörrar för något år sedan. Flera restauranger med olika inriktningar hittar man i närliggande områden och på Simstadion/Brottet har man konserter på sommaren. Lördagsfrallorna köper man på Krantz Brödbod några få minuter bort.

03
Fritid

Området erbjuder sannerligen en aktiv livsstil med mängder av olika aktiviteter. Prins Bertils Stig är en mycket populär kustled och där man passerar Grötviks mysiga småbåtshamn med tillhörande hamnkrog på sommaren. Vid Vita Bandet eller Jansabryggan kan man ta sig ett dopp eller njuta av utsikten för att sedan grilla på någon av de intilliggande grillplatserna. Eketånga naturreservat har både fina promenadstråk och blåbärssnår. Tallviks fina temalekplats erbjuder gungor, klätterställningar och en stor båt att leka på. Sedan 2018 även ett utegym med enklare utrustning. Simstadion/Brottet har flera olika pooler och är uppskattat av barnfamiljerna.