Nöjets väg 6
6 700 000 kr
Högst inbjudande på Nöjets väg 6
Det finns hem som direkt ger en känsla av att saker och ting bara fungerar.
Där allt är smidigt, från flödet genom huset till det praktiska med ett plan, garage och där nykänslan är påtaglig.
Där det är socialt med vardagsrum, matplats och kök i en enda härlig rumslighet. Där det är ytterst praktiskt med tre sovrum samlade med ett badrum - fritt spelrum för barnen.
Där det är lyxigt med en privat föräldradel som rymmer sovrum, stor klädkammare och eget badrum.
Huset är byggt 2015 är fördelat på 159 ytsmarta kvadrat plus ett rejält garage. Med fyra sovrum och sociala ytor finns det gott om plats för familjeliv, arbete och barnens aktiviteter. Kort och gott ett funktionellt och mycket trevligt hem, anpassat för en vardag med gott om utrymme för alla. Genomgående välskött med genomtänkta material och hög standard, här behöver man inte tänka på kostsamma och tidskrävande renoveringar vilket kanske är det största lyxen för en barnfamilj mitt i livet.
Läget helt perfekt på den lugna återvändsgatan utan passerade trafik.
Inbjudande altan på framsidan som blir som ett extra vardagsrum nu under årets härligaste månader med både pergola och utekök. Solen har man med sig hela dagen och kvarterets absolut sista kvällssol.
Allra vackrast är kanske de långa blå-lila sommarnätterna veckorna runt midsommar, då ljuset aldrig riktigt vill slockna.
Området är otroligt familjevänligt med gångväg till skolan, förskola och en lekplats strax intill. Det här blir en plats där vardagen rullar på smidigt och där det går snabbt att andas ut när man väl kommer hem. Nära till naturen
på Galgberget samtidigt som det är nära stan, fritidsaktiviteter av alla de slag, mataffärer och annat vardagsviktigt.
Kort och gott kan Nöjets väg 6 bli hemmet där livet får sin balans!
PS! På taket sitter även 38 stycken solcellspaneler som tillsammans med batterilösning om 10 kW gör att du kan lagra överskottsenergi för att använda när det passar vilket därmed bidrar till en lägre boendekostnad!
159 kvm
39 587 kr/år
815 kvm
5 rum (4 sovrum)
2025-05-23
Mäklarhuset Halmstad
Denna villa på Nöjets väg såldes av oss 2025-05-23. Se alla våra försäljningar i Halmstad samt även på Nöjets väg.
Liknande bostäder
Låt oss värdera din bostad
