5,4 hektar i Krogesta strax utanför Glanshammar!
I ett lantligt läge i området Krogesta, strax utanför Glanshammar, erbjuds nu en attraktiv fastighet om 54.057 kvm fördelad mellan åker- och ängsmark. Här får du ett lantligt och rofyllt läge med gott om utrymme till närmaste grannar, samtidigt som både service, Örebro och E20 finns inom bekvämt avstånd.
Fastigheten passar utmärkt för dig som drömmer om att skapa ditt eget lantliga boende, bedriva mindre djurhållning, hobbyverksamhet eller utveckla marken för framtida behov. Den generösa arealen ger en härlig känsla av frihet och öppnar upp för många möjligheter.
På fastigheten finns en maskinhall om cirka 60 kvm med betongplatta, indragen trefasel samt vatten från grävd brunn. Här finns även ett äldre uthus med ladugårdsdel, förrådsutrymmen och magasin som erbjuder gott om plats för förvaring, verkstad eller andra verksamheter.
För dig som söker en plats där du kan bygga upp något eget i en naturnära miljö är detta ett tillfälle utöver det vanliga. Här kombineras det bästa av två världar – lugnet och friheten på landet med närhet till kommunikationer och vardagens bekvämligheter.
Har du några frågor?
Kontakta Magnus för mer information kring Kumla 903.
Låt oss värdera din bostad
Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
-
Fastighetskarta
Boka en fri värdering med Magnus
Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor .
01
Beskrivning
5.4057 ha
ÖREBRO GLANSHAMMARS-KUMLA 2:5
02
Byggnadssätt
1937
03
Objekttyp/areal
Gård
04
Ekonomibyggnad - Uthus - ladugård, förråd och magasin
64 000 kr
05
Småhusbyggnad - Maskinhall
1937
1937
208 000 kr
9
60 kvm
Grund: Betong
Betonggolv, tre fas el och enskilt vatten från grävd brunn.
Vatten: Enskilt vatten året om - grävd brunn
Avlopp: Avlopp saknas
06
Gemensamhetsanläggningar
Örebro glanshammars-kumla ga:2
07
Tomt/Servitut
5,4057 ha (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)
Officialservitut: avlopp
Örebro glanshammars-kumla s:3
Örebro glanshammars-kumla s:4
Örebro glanshammars-kumla s:2
Örebro glanshammars häradsallmänning s:1
Örebro glanshammars-kumla s:1
01
986 000 kr (Fastställt avseende år 2023)
272 000 kr
714 000 kr
120 Lantbruksenhet bebyggd
4 688 kr/år
Äganderätt
Det finns 1 pantbrev om totalt 859 000 kr.
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.
Taxeringsvärde
986 000 kr (Fastställt avseende år 2023)Byggnadsvärde
272 000 krMarkvärde
714 000 krTypkod
120 Lantbruksenhet bebyggdFastighetsskatt/-avgift
4 688 kr/årUpplåtelseform
ÄganderättPantbrev
Det finns 1 pantbrev om totalt 859 000 kr.Boendekalkyl
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.Har du några frågor?
Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Magnus!
Liknande bostäder
Mäklarhuset Magazine
Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.