Bärnstensgatan 12
Välplanerad, stor tvåa på våningsplan 7 med havsutsikt på Ättekulla!
Här har ni chansen att förvärva en rymlig och ljus tvåa om 69,5 kvm, belägen på våning 7 med en hänförande utsikt över både hav och grönska! Bostaden erbjuder en välplanerad planlösning där möjligheten finns att skapa ytterligare ett sovrum för den som önskar.
Det stora vardagsrummet bjuder in till sociala stunder och har direkt utgång till den generösa, inglasade balkongen – en plats som verkligen tagits till vara genom åren. Här kan ni njuta av utsikten i alla väder och förlänga sommarkvällarna långt in på hösten.
Köket är stilrent med vita köksluckor, gott om arbetsytor och förvaring. Det stora sovrummet ger plats för både dubbelsäng och ytterligare möbler. I hallen finns praktiska garderober och bostaden har ett fräscht badrum med dusch.
Till lägenheten tillhör även ett förråd.
Lägenheten nås smidigt via hiss från markplan, vilket gör den tillgänglig för alla. Här bor ni i en bostad med både rymd, ljus och en oslagbar utsikt – en möjlighet ni inte vill missa! Välkommen på visning!
Ättekulla är ett barnvänligt och omtyckt område där lägenheterna på Bärnstensgatan ligger granne med ett villakvarter och naturen. I området finner man goda kommunikationer inom gångavstånd som flertalet busshållplatser, ni kommer fort ut på motorvägen eller in till stan med bil och föreningen har flera garage/parkeringsplatser som ni kan hyra mot en kostnad per månad men det råder kösystem. Servicen är väldigt god då ni finner stora livsmedelsbutiker som City Gross, bensinstationer, Mc Donalds, Burger King, skolor, lekplatser och med cykel når ni Råå med stora Ica Maxi, badstränder, camping, minigolf, restauranger och småbåtshamn.
69.5 kvm
5 060 kr/mån
2,5 rum (1-2 sovrum)
7 (Hiss finns)
2025-04-17
Mäklarhuset Helsingborg
Denna lägenhet på Bärnstensgatan såldes av oss 2025-04-17. Se alla våra försäljningar i Helsingborg samt även på Bärnstensgatan.
Liknande bostäder
Låt oss värdera din bostad
