Eftertraktat enplanshus i trivsamma Arenberga!
Äntligen en friliggande enplansvilla i eftertraktade Arenbergaområdet! Svårslaget tomtläge i soligt söderläge mot allmänning. Huset har idag 3 sovrum, då en vägg har tagits bort mellan två sovrum. Om man återställer detta får man 4 sovrum och totalt 5 rum i huset, tillsammans med badrum, WC, tvättstuga, kök och stort vardagsrum. Här finns möjlighet att skapa ditt egna drömboende precis som du vill ha det med flera alternativa planlösningar. Sällsynt bra förutsättningar i en trivsamt planerad enplansvilla. Garage med utbyggt förråd bakom. Uteplats under tak och utgång till tomtens baksida från ett av sovrummen och vardagsrum. Braskamin i vardagsrum. Tomt med fin variation av vegetation och odlingar.
Här bor du i ett familjevänligt området med naturen nära inpå och samtidigt nära till skolor, förskolor och Märsta Station där nya Sätuna Torg med ny ICA-Butik. Det finns även flera alternativ till trevliga motions- och promenadstråk runt kringliggande naturområden.
Från Märsta Station nås både Uppsala och Stockholm C på ca 20 min vardera, och Arlanda på ca 15 min.
Boarea
124 kvm
Tomtarea
790 kvm
Rum
4 rum (3-4 sovrum)
Byggnadstyp
1-plansvilla
Har du några frågor?
Kontakta Gabriel för mer information kring Tulpanvägen 3.
Låt oss värdera din bostad
Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
Upptäck med smarta digitala verktyg
-
Boka en fri värdering med Gabriel
Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor .
-
01
Hall
Rymlig hall med en inre del med två klädkammare, där varmvattenberedaren står i den ena. Klädkammrarna ger bra extra förvaringsutrymmen och i hallen ryms hatthylla, skoställ, klädhängare och övriga möbler. Matta på golvet och tapetserade väggar.
02
Kök
Ta chansen att skapa ditt drömkök precis som du vill ha det! Förutsättningarna är goda med bra yta för både kök och matplats, bredvid vardagsrum och tvättstuga med många fönster som ger ljus och rymd. Idag ligger en matta på golvet och tapet på väggarna. Två köksbänkar samt städskåp och vitrinskåp.
03
Varagsrum
Rymligt vardagsrum med braskamin. Här ryms det mesta som extra matgrupp, tv-hörna och övriga möbler. Utgång till tomtens baksida. Ekparkett på golvet och tapet på väggarna.
04
Tvättstuga
Tvättstuga med utgång till framsidan. Här finns idag tvättmaskin, torktumlare och torkskåp samt en frys. Skåp för förvaring, arbetsbänk och tvättho. Matta på golvet och vitmålade väggar.
05
Sovrum 1
Sovrum 1 har ursprungligen varit två sovrum där mittenväggen tagits bort. Genom att sätta upp väggen igen kan man skapa ett extra sovrum och då totalt ha 4 sovrum. Detta rum är idag stort och rymmer det mesta. Matta på golvet och tapetserade väggar.
06
Sovrum 2
Även detta sovrum är rymligt och enkelt att möblera. Utgång till tomtens baksida. Matta på golvet och tapetserade väggar.
07
Sovrum 3
Även detta rum är enkelt att möblera och används idag som kontor. Matta på golvet och tapetserade väggar.
08
Badrum
Rymligt badrum med fönster. Här finns WC, handfatskommod med badrumsskåp samt rymligt duschutrymme. Klinker på golvet och kaklade väggar.
09
WC
WC med litet fönster samt handfat. Matta på golvet och tapetserade väggar.
01
Beskrivning
124 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)
Boarea enl ritning
790 kvm
4 (3-4 sovrum)
SIGTUNA ARENBERGA 1:133
02
Byggnadssätt
1-plansvilla
1967
32
Betongplatta
Trä
Trä
Mexisten och träpanel
Betongpannor
3-glas och 2-glas
Självdrag
Kommunalt vatten året om
Kommunalt avlopp
Direktverkande el
2025 - Spolat rent avloppssystem/stammen via fackman
2011 - Yttertak omlagt (med betongpannor, läkt och papp)
2002 - Isolerfönster installerade
1998 - Installerat braskamin
ca 1995 - Duschrum renoverat
ca 1995 - Kök renoverat
03
Energideklaration
97 kWh/kvm och år
Energideklaration är utförd
Datum: 2026-10-08
LW Din Besiktningsman AB.
04
TV/Internet
Fiber finns.
05
Uteplats
Uteplats under tak samt uteplats på baksida.
06
Bilplats/Övriga byggnader
Garage med förråd samt en utbyggd del av förråd. Förrådsdel som är ihop med garage är varmbonad.
Uppfart samt garage.
07
Tomt/Servitut
790 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)
Arenbergaområdets östra del, Stadsplan (Beslutsdatum: 1967-03-31, Senast ändrad: 2023-03-20)
01
3 315 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
1 941 000 kr
1 374 000 kr
220 Småhusenhet, bebyggd
1967
10 425 kr/år
Äganderätt
Det finns 5 pantbrev om totalt 400 200 kr.
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.
Taxeringsvärde
3 315 000 kr (Fastställt avseende år 2024)Byggnadsvärde
1 941 000 krMarkvärde
1 374 000 krTypkod
220 Småhusenhet, bebyggdVärdeår
1967Fastighetsskatt/-avgift
10 425 kr/årUpplåtelseform
ÄganderättPantbrev
Det finns 5 pantbrev om totalt 400 200 kr.Boendekalkyl
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.Har du några frågor?
Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Gabriel!
Liknande bostäder
Mäklarhuset Magazine
Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.