Sydväst vänd tomt med helt insynskyddat läge. Ljuvlig utsikt över fält, ängar & sjön Kolmaren.
I attraktiva Håtö ligger fastigheten med ett helt ostört läge, sjöutsikt, historia och ett sällsynt unikt naturskönt läge. Nära till allt men ändå helt privat. Nu har du möjlighet att förvärva din alldeles egna del av Håtö.
Varmt välkommen till Stubboda 231, med utsikt över vackra sjön Kolmaren, en magisk plats med en kort promenad ner till klippan vid vattnet och skärgården några hundra meter bort. Med en generös, insynsskyddad tomt kan du njuta av total avskildhet och avkoppling, samtidigt som sydväst vända tomten låter dig följa solen från morgon till kväll. På den skyddade altanen, njuter du av den oslagbara natursköna sjöutsikten.
Huset fördelas på två plan med en social yta på entréplan med rymligt kök, matsal med utsikt över sjön, vardagsrum med braskamin, hall, helkaklat duschrum med wc och tvättstuga. På övreplan ligger tre stora sovrum med plats för sex bäddar, master bedroom med sjöutsikt och en toalett. I källaren finns förvaringsyta. Huset ligger högt och fritt med en hänförande utsikt över vackra sjön Kolmaren – en vy som förändras med årstiderna och alltid imponerar. Fastigheten ligger utanför detaljplanerat område som ger dig en generös byggrätt.
Det finns ett fåtal platser som berör en lite extra. Håtö är en sådan plats. Varför?
Mitt i Roslagens glittrande skärgård ligger Håtö, en plats med en historia lika levande som dess vackra natur. Här, på Håtö Svansar, levde den karismatiske godsägaren Carl von Schewen – mannen som blev odödlig genom Evert Taubes klassiska visa- Calle Schewens vals.
På 1800-talet var Håtö en mötesplats för adel, konstnärer och skärgårdsfolk. Carl von Schewen var en välkänd profil, känd för sina festligheter, sin generositet och sitt kärleksfulla förhållande till skärgården. Hans livsstil och den gemytliga stämningen på Håtö inspirerade Taube att skriva sin berömda visa, där den svenska sommarens glädje och sorglöshet fångas i toner och ord.
Än idag bär Håtö på denna unika historia. Naturen är lika storslagen som då, och den speciella atmosfären som lockade Carl von Schewen och hans vänner lever kvar. Att besöka Håtö är att kliva rakt in i ett levande stycke svensk kulturhistoria – där sången, havet och sommarnatten fortfarande är lika förtrollande som i visan.
Hit tar du dig enkelt med bil från Stockholm på cirka 50 minuter via E18, eller med SL-buss (linje 630) via Norrtälje. Det lättillgängliga läget gör det perfekt för dig som vill pendla under sommarhalvåret och ändå njuta av lugnet och naturen.
Här får du allt du kan önska dig: starta dagen med en löptur längs byns natursköna grusvägar, handla färskt i den året runt-öppna lanthandeln, eller ta båten till den närbelägna sjömacken för att tanka – och kanske unna dig en glass på vägen. Omkringliggande sjökrogar bjuder in till långa luncher och middagar i fantastisk skärgårdsmiljö.
Håtö är också ett levande sommarparadis med gemensamt midsommarfirande och uppskattade promenadstråk längs vattnet och genom pittoreska gårdar. För de yngre finns den populära Håtö Seglarskola, som varje år lockar barn och ungdomar till lärorika och roliga dagar till sjöss – läs mer på www.hatoseglarskola.se.
Välkommen till Håtö – platsen där tradition, historia och skärgårdsromantik möts! Här finns allt att uppleva och många fantastiska minnen väntar....
3 495 000 kr
83/30 kvm
5 549 kr/år
2 753 kvm
5 rum (3 sovrum)
Mäklarhuset Norrtälje
Kontakta Michelle för mer information kring Stubboda 231.
Låt oss värdera din bostad
Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
Upptäck med smarta digitala verktyg
-
Fina badsjön Kolmaren
Fina badsjön Kolmaren
Badplatsen med fin barnvänlig sandstrand med simskola
Vackra promenadstråk längst gårdarna
Fastighetskarta
Boka en fri värdering med Michelle
Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor .
Räkna på detta boende
-
01
Hall (Entréplan)
Välkomnade hall via farstukvist. Ljust målade väggar samt mörkt klinkergolv med golvvärme samt spotlights i tak.
02
Kök
Rymligt kök med fönster i två väderstreck. Vacker utsikt över ängar, fält och sjön Kolmaren. Utrustat med Husqvarna vedspis, diskho, hel kyl, skafferi, spis/ugn och skafferi. Köksluckor i furu samt trägolv.
03
Matsal
Intill köket ligger matsalen som rymmer matplats för 6-8 personer med fin utsikt över sjön. Träpanel i tak samt trägolv.
04
Vardagsrum
Trivsamt vardagsrum med braskamin och fönster i två väderstreck. Vacker utsikt över skogen. Plats för soffmöbler, soffbord och tv. Ljust tapetserade väggar samt trägolv.
05
Duschrum
Helkaklat duschrum med golvvärme, wc, dusch, duschväggar, handfat med kommod, spotlights i tak samt paxfläkt.
06
Tvättstuga
Utrustad med klinkergolv, golvvärme och tvättmaskin.
07
Inre hall
En inre hall med trappuppgång till övervåningen samt förvaring under trapp. Träpanel i tak samt trägolv.
08
Sovrum (Ovanvåning)
Större sovrum med plats för dubbelsäng, sängbord och byråer. Öppet tak upp till nock och utsikt över fält. Ljusa väggar samt laminatgolv.
09
Sovrum
Större sovrum med plats för dubbelsäng, sängbord, garderober och skrivbord. Fin vedkamin i täljsten (ej i bruk), fondvägg samt trägolv. Utsikt ut över sjön.
10
Sovrum
Ett sovrum som idag används som kontor. Större sovrum med plats för dubbelsäng, sängbord och byråer. Vacker murstock, träpanel i tak, ljusa väggar samt trägolv.
11
Toalett
Utrustade med wc och tvättställ. Vit målade väggar samt klinkergolv.
12
Källarplan (Källare)
Stor förvaringsyta ca 30 kvm med frys, varmvattenberedare, hydropress, luft-luft värmepump och en öppenspis.
01
Beskrivning
83 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)
30 kvm
2 753 kvm
5 (3 sovrum)
NORRTÄLJE STUBBODA 1:43
Enligt överenskommelse
02
Byggnadssätt
1,5 planshus med källarplan
1949
16
Murar till berg
Trä
Trä
Träfasad
Betongpannor
Plåt
2-glasfönster isoler, 2-glasfönster
Självdrag
Murad skorsten
Enskilt vatten året om
Enskilt avlopp, 3-kammarbrunn med infiltration
Värmepump luft-luft (2 st), direkt vekande el samt ved
Kontakta Håtöviken för bokning av båtplats https://www.hatovikentomtagare.se/bryggor/bryggchefer/
03
Energideklaration
Energideklaration är beställd
04
TV/Internet
Fiber ej indraget eller betalt.
05
Uteplats
Nybyggd altan i skyddad vinkel i rakt söderläge med fin utsikt ut mot sjön.
06
Bilplats/Övriga byggnader
På infarten till fastigheten ryms två till tre bilar.
07
Gemensamhetsanläggningar
Norrtälje stubboda ga:2
08
Tomt/Servitut
2753 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)
Helt insynsskyddad natur- och trädgårdstomt med ett naturskönt och rofyllt läge i attraktiva Håtö - Spillersboda. Sydväst vänd tomt med ett högt fritt läge som ger fantastiska vyer över ängar, fält, berghällar, skog och insjön Kolmaren. Altanen ligger i ett perfekt söderläge med utsikt över sjön. Öppen och tillgänglig tomt med berghällar och stora gräsytor
Officialservitut: Rätt å stamfastigheten att över dess mark använda den befintliga med grön streckning utmärkta vägen. - Väg, Officialservitut: Rätt å stamfastigheten att anlägga och underhålla avlopp ut till avloppsdiket på styckningslottens västra sida. - Avlopp, Officialservitut: Med den avstyckade ägolotten följer samma rätt att använda befintliga och samfällda vågar iniom Stubboda by, som styckningsfastigheten äger. - Väg i samfälld vägmark.
01
1 593 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
510 000 kr
1 083 000 kr
220 Småhusenhet, bebyggd
1949
8 000 kr/år
5 670 kr/år
1 421 kr/år
7 332 kr/år
850 kr/år
1 200 kr/år
32 199 kr/år
16261 kWh/år
5 549 kr/år
10 074 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 15 623 kr/år)
Luftvärmepump x2 samt kamin och vedspis. Elkostnaden för luftvärmepump x 2 varierar, beroende på hur mycket man eldar i kamin/vedspis den kalla årstiden. Vi har gjort av med c:a 6m³ björkved per år, denna kostnad står angiven under "Kostnad för uppvärmning"
2
Äganderätt
Det finns 7 pantbrev om totalt 1 175 000 kr.
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.
Taxeringsvärde
1 593 000 kr (Fastställt avseende år 2024)Byggnadsvärde
510 000 krMarkvärde
1 083 000 krTypkod
220 Småhusenhet, bebyggdVärdeår
1949Uppvärmning
8 000 kr/årFörsäkring
5 670 kr/årVatten och avlopp
1 421 kr/årRenhållning
7 332 kr/årSotning
850 kr/årVägav/Snö
1 200 kr/årElkostnad
32 199 kr/årÅrlig elförbrukning
16261 kWh/årSammanlagd driftskostnad
5 549 kr/årFastighetsskatt/-avgift
10 074 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 15 623 kr/år)Beskrivning av kostnader
Luftvärmepump x2 samt kamin och vedspis. Elkostnaden för luftvärmepump x 2 varierar, beroende på hur mycket man eldar i kamin/vedspis den kalla årstiden. Vi har gjort av med c:a 6m³ björkved per år, denna kostnad står angiven under "Kostnad för uppvärmning"Antal personer i hushållet
2Upplåtelseform
ÄganderättPantbrev
Det finns 7 pantbrev om totalt 1 175 000 kr.Boendekalkyl
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.Blåvitastugan
4,49 km
Vreta Pizzeria& Grill
4,77 km
Marholmen Hotell, Bad & Konferens
5,44 km
Lyran Konferens Marholmen
5,6 km
Furusunds hamnkrog
6,36 km
Rådmansö förskola
5,24 km
Frötuna förskola
6,23 km
Frötuna skola
6,28 km
Rådmansö skola
6,83 km
Förskola Hysingsvik
7,27 km
Tempo Vreta Handel
4,77 km
Lidl
11,21 km
Stora Coop Norrteljeporten
11,21 km
Tempo
12,15 km
Arholma Handel
20,7 km
Spillersboda såg
1,06 km
Mutsunda
1,1 km
Boängsvägen
1,11 km
Ekskogen station
36,7 km
Frösunda station
40,19 km
Tunagård station
41,36 km
Österskär station
41,81 km
Åkers Runö station
42,25 km
Närområdet
Avstånd
Med bil
Med cykel
Till fots
-
Sjö136 m1 min1 min1 min
-
Hav934 m3 min5 min17 min
-
HållplatsSpillersboda såg1,06 km--
Har du några frågor?
Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Michelle!
Liknande bostäder
Mäklarhuset Magazine
Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.