Kommande försäljning

Majorsgatan 2

Utgångspris

4 250 000 kr

Sparad

Utgångspris

4 250 000 kr

Visby - Söder— Visby— Gotland

Majorsgatan 2

Kommande försäljning
Utgångspris
4 250 000 kr

Gotland - Visby - Visby - Söder

Kedjehus i ett plan

Välkommen till Majorsgatan 2 – ett välplanerat och flexibelt kedjehus i populärt område i södra Visby. Här erbjuds ett modernt och bekvämt boende om 130 m² med smart planlösning, egen uthyrningsdel och energieffektiva lösningar – perfekt för dig som vill kombinera boende med extra intäktsmöjlighet.

Bostaden erbjuder 4 rum och 2 kök, med möjlighet att göra ett extra sovrum. Huvuddelen av huset rymmer ett luftigt vardagsrum, välhållet kök med matplats samt utgång till ett inglasat uterum som förlänger säsongen och skapar en naturlig plats för umgänge. Här finns även badrum, gästtoalett, tvättstuga och goda förvaringsmöjligheter.

Uthyrningsdelen har egen ingång från framsidan och är utrustad med kök, badrum och ett rymligt rum med garderobsvägg. Den passar utmärkt för uthyrning, generationsboende, gäster eller som en avskild arbetsdel.

Utomhus väntar en lättskött och insynsskyddad tomt med altandäck i sydvästläge, inglasat uterum och en uppvärmd pool. På uppfarten finns plats för 1-2 bilar samt elbilsladdare.

Fastigheten har energiklass B och är utrustad med solcellsanläggning, luft/vattenvärmepump och kompletterande luftvärmepump, vilket bidrar till låga driftkostnader och ett bekvämt boende över tid. Här bor du med närhet till skolor, förskolor, kommunikationer och service.

Ett flexibelt, energieffektivt och lättskött boende med många möjligheter – varmt välkommen med din intresseanmälan.

Annonsen uppdateras.

Utgångspris
4 250 000 kr

Boarea/biarea
130/8 kvm

Driftkostnad
52 240 kr/år

Tomtarea
313 kvm

Rum
4 rum (2-3 sovrum)

Byggnadstyp
1-planskedjehus

Har du några frågor?

Kontakta Oskar för mer information kring Majorsgatan 2.

01
Entré/hall

Entré/hall med klinkergolv och golvvärme (el), plats för avhängning samt öppen spis med insats. Här finns en luft/luftvärmepump från 2022 som ger kyla på sommaren.

02
Toalett

Toalett med klinkergolv.

Utrustning: Toalett och tvättställ.

03
Vardagsrum

Vardagsrum med laminatgolv och burspråk.

04
Kök

Kök med matplats invid fönster i burspråk och utgång till uterummet och vidare till uteplatsen.

Vitt kök med klassiska vita skåpluckor och kaklat stänkskydd.

Utrustning: Hel kyl & frys (2020) skafferi, induktionshäll med ugn (2024) fläkt, diskmaskin (2025) och diskho.

05
Badrum

Badrum med klinkergolv och kaklade väggar.

Utrustning: Dusch, wc, spegelskåp, tvättställ i kommod, och en eluppvärmd handdukstork.

06
Tvättstuga

Tvättstuga med klinkergolv och målade väggar.

Utrustning: tvättmaskin (2023) torktumlare, avfuktare (2020) och tvättställ.

07
Sovrum 1

Sovrum 1 i vinkel med med laminatgolv klädkammare, används som kontorsdel. Har tidigare varit 2 mindre sovrum vilket man kan återställa om behovet finns. Rummer är särskilt anpassat med mekanisk ventilation och ljusisolerade väggar och tak.

08
Sovrum 2

Stort sovrum med laminatgolv, klädkammare / genomgångsrum till en studio / kontor.

09
Studio/kontor

Genom klädkammaren kommer man till studio/kontor.

10
Entré (Uthyrningsdel)

Entré med plats för avhänging.

11
Allrum (Uthyrningsdel)

Allrum med köksdel.

Utrustning: spisfläkt, spis med häll och ugn, diskmaskin och kombinerad kyl/frys.

12
Duschrum (Uthyrningsdel)

Duschrum med kaklade väggar och våtrumsmatta på golvet.

Utrustning: dusch bakom draperi, tvättställ, toalett, handdukstork (el), tvättmaskin och fönster.

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

130 kvm (Boareauppgifter enligt taxeringsinformationen)

Biarea

8 kvm

Tomtarea

313 kvm

Rum

4 (2-3 sovrum)

Fastighetsbeteckning

GOTLAND VISBY VÄRJAN 3

Tillträde

Enligt överenskommelse

02
Byggnadssätt
Byggnadstyp

1-planskedjehus

Byggnadsår

1968

Standardpoäng

29

Fönster

3-glasfönster isoler

Uppvärmning

Vattenburen Värme - Elpanna med luft/vattenvärmepump
Ålder: 2022
Märke på värmeanläggning: Nibe

El, stammar

Solpaneler 48st. Installerade 2022

Huvudsäkringar

25 A

Jordat eller ojordat

Jordat

03
Energideklaration
Energiklass
Energideklaration
Specifik energianvändning

32 kWh/kvm och år

Energiprestanda, primärenergital

63 kWh/kvm och år

Sammanställning

Energideklaration är utförd
Datum: 2023-02-03

Besiktningsman

Hampus Bodén, Energibyrån Q AB

04
TV/Internet
Beskrivning TV/Internet

Fiber finns på fastigheten via Gotlandsfiber.

05
Uteplats
Beskrivning, uteplats

Insynsskyddad lummig trädgårdstomt på baksidan i söderläge. Trädäck på baksidan och uppvärmd pool.

06
Bilplats/Övriga byggnader
Beskrivning, parkering

Grusat på husets framsida där man kan ställa en bil.
Laddstation till elbil.

07
Tomt/Servitut
Tomtarea

313 kvm (Tomtareauppgifter enligt Taxeringsinformationen)

Beskrivning, tomt

Mindre tomt med gräsmatta, trälagd uteplats på baksidan samt grusad framsida.

Inskrivna servitut och övriga gravationer

Visby vattenskyddsområde, Vattenskyddsområde (Beslutsdatum: 2015-03-30, Registreringsdatum: 2018-03-02, Senast ändrad: 2026-04-10)

Planbestämmelser

Sabeln, värjan, spjutet m fl, Stadsplan (Beslutsdatum: 1964-10-09, Senast ändrad: 2023-08-16), Värjan visby, Tomtindelning (Beslutsdatum: 1965-01-14, Senast ändrad: 1997-02-25)

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

3 062 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

1 916 000 kr

Markvärde

1 146 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

1968

Försäkring

5 000 kr/år

Vatten och avlopp

17 297 kr/år

Renhållning

3 438 kr/år

Sotning

1 000 kr/år

Elkostnad

25 505 kr/år

Årlig elförbrukning

10330 kWh/år

Sammanlagd driftskostnad

52 240 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

10 425 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 62 665 kr/år)

Beskrivning av kostnader

Inköpt el
2025 - 10 330 kWh x 1,5 kr + 10 010 kr / år i fast kostnad för 25 A.
2024 - 10 500 kWh.

Produktion från solcellsanläggning
2025 - 16 100 kWh varav säljaren har sålt 10 492 kWh.
För detta har säljaren fått 3 573 kr återbetalt från elnät och elleverantör. OBS! Ej inräknat återbäring genom skatt.

Vatten
2025 - 153 m³.
2024 - 131 m³.

Säljarens förbrukning omfattar laddning av elbil, uppvärmning av pool, två hushåll, samt kylning genom luft/luft värmepump sommartid.

Antal personer i hushållet

2

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 9 pantbrev om totalt 3 561 070 kr.

Taxeringsvärde
3 062 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
1 916 000 kr
Markvärde
1 146 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
1968
Försäkring
5 000 kr/år
Vatten och avlopp
17 297 kr/år
Renhållning
3 438 kr/år
Sotning
1 000 kr/år
Elkostnad
25 505 kr/år
Årlig elförbrukning
10330 kWh/år
Sammanlagd driftskostnad
52 240 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
Beskrivning av kostnader
Inköpt el
2024 - 10 500 kWh.

Produktion från solcellsanläggning
2025 - 16 100 kWh varav säljaren har sålt 10 492 kWh.

Vatten
2025 - 153 m³.
2024 - 131 m³.

Antal personer i hushållet
2
Upplåtelseform
Äganderätt
Pantbrev
Det finns 9 pantbrev om totalt 3 561 070 kr.

NOW NOW COMPANY

134 m

I Love Pizza - Visby

473 m

Pastavagnen Ica Wisborg

531 m

Picadeli

545 m

Visby Take Away

547 m

Lyckåkerskolan

100 m

Resursskola Motivet

453 m

Förskolan Myran

479 m

Södervärnskolan

596 m

Gråboskolan

656 m

Stora Coop Visby

1,84 km

Stora Coop Goda maten och billigt

1,84 km

Wisby Ost AB

2,11 km

Lidl

2,55 km

Tempo

23,97 km

Öppet Hus på Gotlandståget

16,45 km

Söderhemsgatan

135 m

Visby Myrstigen

254 m

Kölen

280 m

Stäven

374 m

Vindelbosgatan

473 m

Avstånd
Närområdet