Till salu

Vilshärads Söndagsstig 1

Utgångspris

3 500 000 kr

Sparad

Utgångspris

3 500 000 kr

Villshärad— Halmstad

Vilshärads Söndagsstig 1

Till salu
Utgångspris
3 500 000 kr

Halmstad - Villshärad

Solsäkrat på hörnet i Villshärad

Inbäddad i lummig grönska väntar nu denna pärla på Vilshärads Söndagsstig 1 på nya ägare. Här får man ett eget soligt hörn - morgonsol, kvällssol och allt däremellan - och där hav och strand ligger på bekvämt cykelavstånd. Ett oslagbart läge där man har allt man behöver för att förgylla tillvaron under årets alla månader.

Vinterbonat näpna 80 kvm som har varit till stor glädje för nuvarande ägare under många år både sommar som vinter och det är inte svårt att förstå varför med detta ljuvliga läge. Många stugor i området har under åren blivit permanenta bostäder, vilket inte är så konstigt med så mycket natur koncentrerad in på knuten. Även detta hus håller standarden för att bo i året runt sett till storlek och komfort.

Invändigt väntar ett allrum med kamin som blir en självklar del av rummet. Och när brasan är tänd förändras stämningen direkt, särskilt under årets kallare månader. Vidare sovrum, kök, badrum samt tvättstuga med både dusch och bastu. Det inglasade uterummet förlänger säsongen från tidig vår och utanför väntar en skyddad uteplats full av sol, saft och bullar. I den mysiga trädgården exploderar sommaren när det blir fart på klorofyllen och som kräver minimalt med insats då robotgräsklipparen ingår i köpet! På tomten finns också ett isolerat och uppvärmt gästhus för barn och barnbarn att sova över i när solen står högre och blåbären är blåare.

Naturen är högst närvarande då det bara är en kort promenad till kantarellerna i Haverdal-Lynga naturreservat som är en av Hallands mest unika kustmiljöer – där tallskog möter sanddyner och öppet hav. Gillar man golf finns här flera banor i närheten och flera utflyktsmål finns att upptäcka.

Släpp loss fantasi, begär och klokskap så kan detta blir ett paradis med hur mycket attityd och atmosfär som helst!

Utgångspris
3 500 000 kr

Boarea/biarea
80/12 kvm

Driftkostnad
32 813 kr/år

Tomtarea
441 kvm

Rum
2 rum (1 sovrum)

Byggnadstyp
1 plans villa

Aktuella visningar

Lördag 30 maj 11:10 — 12:10

Anmälan krävs

Anmälan krävs
Boka

Har du några frågor?

Kontakta Henrik för mer information kring Vilshärads Söndagsstig 1.

Låt oss värdera din bostad

Om din bostad:

Planlösning

Rumsbeskrivning

01
ENTRÈ

Längst in på gatan inbäddat i natursköna omgivningar finner man denna lilla pärla.
Öppna dörren och kliv in i en liten entré som har tålig klinker innanför tröskeln, i resten av huset ligger istället laminatgolv och de ljusa väggarna är genomgående exkl. WC och tvättstugan som
istället är helkaklade.

Härifrån fortsätter allt i prydlig ordning, välkommen till Vilshärads Söndagsstig 1!

02
WC

WC bakom dörren till höger i entrén som har vitt kakel på väggarna och klinker på golvet vilket ger en tålig bas och gör det möjligt att sätta en mjukare känsla med textilier och detaljer.
Förutom WC, handfat med spegelskåp ovan samt handdukstork. Golvärmen är extra ljuvlig för morgonkalla fötter.

03
KÖK

Köket är ett riktigt arbetskök, trots de få kvadraten. Här har det lagats omelett, muffins med barnbarn och till och med långkok. Luckorna håller en ljus och vänlig ton, och arbetsytorna räcker gott för det mesta. Vitt kakel ovan diskbänken, spis med ugn och fläkt ovan samt kyl/frys.

Matplats vid fönstret där man lätt sitter 4 personer till bords - vid större kalas finns det plats att duka upp vid burspråket i allrummet istället.

04
ALLRUM

Allrummet känns direkt öppet och inbjudande. Ljuset kommer in från två håll och tillsammans med dörren ut till det inglasade uterummet får rummet en fin rytm över dagen. Här finns gott om plats för både soffhörna och matbord intill burspråket utan att det känns trångt.
Braskaminen är såklart sotad och godkänd att elda i och värmen känner man i hela rummet.

05
SOVRUM

Sovrummet ligger i husets svalaste hörn där man får plats med dubbelsängen. Den hela väggen med de inbyggda garderoberna tar hand om förvaringen och förstärker känslan av att allt är ordnat, guld värt!

06
TVÄTT/BASTU/DUSCH

Här finns gott om yta för både morgonrutiner, sköna stunder och tvättdagar.
Fräscht och helkaklat, dusch, rejäl ho samt tvättmaskin och torkskåp.
Ett värmande bastubad är något man kan njuta av året om!

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

80 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)

Biarea

12 kvm

Tomtarea

441 kvm

Rum

2 (1 sovrum)

Fastighetsbeteckning

HALMSTAD VILLSHÄRAD 2:426

02
Byggnadssätt
Byggnadstyp

1 plans villa

Byggnadsår

1976

Om-/tillbyggnadsår

2002

Standardpoäng

30

Grund

Krypgrund med grundmurar av betonghålsten Tillbyggd del har grundmurar av Leca-block.

Stomme

Trä.

Fasad

Stående träpanel.

Takbeklädnad

Sadeltak, betongpannor med ett underlagstak av råspont och
papp.

Fönster

3-glas isolerfönster.

Allmän information

Ursprungligen en sommarstuga från 1976 där man 2002 gjorde en tillbyggnad samt en totalrenovering. Efter renoveringen blev sommarstugan ett åretrunt-hus och har sedan dess varit permanent bebott.

Renovering omarbetning etc

2018
-Huset, carporten samt friggeboden målades om.
2014
-Installerat automover.
2002
-Totalrenovering av hela huset.

03
Energideklaration
Energiklass
Energideklaration
Specifik energianvändning

136 kWh/kvm och år

Energiprestanda, primärenergital

192 kWh/kvm och år

Sammanställning

Energideklaration är utförd
Datum: 2026-04-23

Besiktningsman

Johan Dalsmark, Anticimex.

04
TV/Internet
Beskrivning TV/Internet

Fiber via Halmstad stadsnät.

05
Uteplats
Beskrivning, uteplats

Inglasat uterum och uteplats med lättskött marksten.

06
Bilplats/Övriga byggnader
Övriga byggnader

Friggebod - perfekt när vänner och familj hälsar på.

Beskrivning, parkering

Fristående carport plus singelbeklädd uppfart som ger ett naturligt intryck.

07
Gemensamhetsanläggningar

Halmstad villshärad ga:3

08
Tomt/Servitut
Tomtarea

441 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Rättigheter last

Ledningsrätt: vatten och avlopp

Planbestämmelser

Villshärad 2:3 mfl, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1970-02-06, Senast ändrad: 2015-03-17), Villshärad, Ändring av detaljplan (Beslutsdatum: 1990-10-17, Senast ändrad: 2025-05-28)

09
Övrigt

Fastigheten säljs med så kallad friskrivning från dolda fel. Köparen får själv och ihop med sakkunniga personer undersöka byggnaderna med tillbehör efter eget önskemål innan kontraktsdagen. Besiktningsprotokoll tillhandahålls på visningen.

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

3 165 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

1 680 000 kr

Markvärde

1 485 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

1991

Uppvärmning

19 582 kr/år

Försäkring

4 404 kr/år

Vatten och avlopp

4 350 kr/år

Renhållning

3 000 kr/år

Sotning

477 kr/år

Årlig elförbrukning

6487 kWh/år

Samfällighet

1 000 kr/år

Sammanlagd driftskostnad

32 813 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

10 425 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 43 238 kr/år)

Antal personer i hushållet

1

Kommentar driftskostnad

I driftkostnaden för uppvärmning ingår även hushållselen.

Taxeringsvärde
3 165 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
1 680 000 kr
Markvärde
1 485 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
1991
Uppvärmning
19 582 kr/år
Försäkring
4 404 kr/år
Vatten och avlopp
4 350 kr/år
Renhållning
3 000 kr/år
Sotning
477 kr/år
Årlig elförbrukning
6487 kWh/år
Samfällighet
1 000 kr/år
Sammanlagd driftskostnad
32 813 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
Antal personer i hushållet
1
Kommentar driftskostnad
I driftkostnaden för uppvärmning ingår även hushållselen.

• Sjö
    83 m
    1 min
    1 min
    1 min
  • Hav
    1,24 km
    4 min
    4 min
    21 min

Har du några frågor?

Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Henrik!