Välplanerad, omgjord fyra till trea på våningsplan fyra med inglasad balkong och hiss på Ringstorp!
Snart ges möjlighet att förvärva denna fina och välplanerade omgjorda fyra till trea som är belägen på våningsplan fyra. Hiss finns i fastigheten och lägenheten har en stor, inglasad balkong i sydost med minimal insyn och trevlig utsikt. Välkomna till Ryttmästaregatan 11B som är belägen på Ringstorp i en skuldfri förening!
Här bjuds ni in till ett hem med genomtänkta lösningar och ljusa, välplanerade ytor. Rymlig hall med plats till att hänga av sig och möjlighet att inreda med förvaring. Med två väl tilltagna sovrum med generösa garderobsutrymmen är detta hem perfekt för både paret eller familjen. För er som är i behov av totalt tre sovrum så går det enkelt att återställa ett av sovrummen till två, precis som det tidigare varit.
Vardagsrummet erbjuder generösa sällskapsytor som kan inredas med både soffgrupp och matbord. Från vardagsrummet når ni balkongen. Den inglasade balkongen i sydostläge är ett riktigt guldkorn – med sitt läge får ni minimal insyn och kan njuta av utsikten mot föreningens välskötta innergård.
Badrummet renoverades i samband med att föreningen utförde stambyte 2005/2006 och är inrett med kakel och klinker. Utrustat med dusch och förberett för tvättmaskin. Tvättstugan ligger väldigt nära och därav har inte nuvarande ägare känt ett måste att införskaffa sig en tvättmaskin. Att notera är att det tillhör två förråd till bostaden och i avgiften ingår även internet vilket det sällan gör i andra föreningar.
Fint kök från cirka 2005/2006 med en modernare maskinpark som har diskmaskin, ugn, häll (2021), fläkt, kombinerad kyl och frys. På båda sidor i köket finns bra med förvaring och arbetsytor. Här finns även plats att inredas med ett matbord som har fönster ut mot föreningens välskötta innergård.
Välkommen att upptäcka ett hem som erbjuder både karaktär och möjlighet till anpassning – en riktig pärla som ger er möjlighet att sätta er egna prägel och här bor man i ett trivsamt område och i en attraktiv förening.
Ryttmästaregatan tillhör Ringstorp och ligger på en lugn återvändsgata med gångavstånd till Ringstorp centrum som har pizzeria, thaikrog, frisörsalong, florist, Ica och posten. I närheten finner man trevliga restauranger, bageri och träningsanläggningar. Enkelt att ta er runt även om ni inte har bil med de goda bussförbindelserna där busshållplats finns på gångavstånd. Det tar inte många minuter innan man är nere i centrum, vid havet eller ute på motorvägen, ett toppen läge för alla! Föreningen har parkering och garageplatser där det råder kösystem men tips är att ställa er i kö så fort ni kan annars finns det parkeringsplatser längs vägen. För er med elbil så finns det laddstationer som bara får nyttjas av medlemmarna och det sköts väldigt bra då de alltid finns ledigt. Sen får man flytta bilen när den är färdig laddad.
1 795 000 kr
79.5 kvm
3 708 kr/mån
3 rum (2-3 sovrum)
4 (Hiss finns)
Mäklarhuset Helsingborg
Kontakta Pontus för mer information kring Ryttmästaregatan 11b.
Låt oss värdera din bostad
Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
-
Boka en fri värdering med Pontus
Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor .
Räkna på detta boende
-
01
Beskrivning av samtliga rum
Hall: Rymlig hall med god plats att inredas med förvaring och plats till att hänga av sig. På golvet ligger en plastmatta och väggarna är tapetserade.
Sovrum: Tidigare har detta varit två sovrum så för er som är i behov av totalt tre sovrum så har ni möjligheten att återskapa det. Här finns inbyggda garderober, laminatgolv och väggarna är tapetserade.
Badrum: Badrummet renoverades i samband när föreningen utförde stambyte år 2005/2006. Inrett med kakel och klinker. Utrustat med vägghängd toalettstol, kommod med handfat, spegelskåp, dusch och förberett för tvättmaskin.
Sovrum: Bra storlek med inbyggda garderober och plats till att inredas med säng. Laminatgolv och väggarna är tapetserade.
Kök: Trevligt kök från cirka 2005/2006 med en modernare maskinpark och här finns plats att inredas med ett matbord. Maskinell utrustning som spis (2021), ugn, diskmaskin, kombinerad kyl och frys.
Vardagsrum med utgång till balkong: Vardagsrummet erbjuder generösa sällskapsytor och rummet fylls med ett härligt ljusinsläpp. Från vardagsrummet når ni balkongen. Inglasad, trevlig balkong som förlänger sommarperioden. Plats till möblemang och här njuter ni av den fina utsikten med minimal insyn och bäst av allt ligger i ett s
01
Beskrivning
79,5 kvm (Boareauppgifter enligt bostadsrättsföreningen)
Areauppgiften kan av olika skäl vara felaktig, bland annat beroende på äldre uppmätningsnormer. Den köpare som anser att den exakta arean är av betydelse, bör låta mäta upp bostaden före köpet.
3 (2-3 sovrum)
4
Enligt överenskommelse
02
Byggnadssätt
1962
Flerbostadshus
Uppvärmning: Fjärrvärme.
Uppvärmning: Frånluft.
Våning fem enligt hissen men i mäklarbilden/lägenhetsförteckningen så är det våningsplan 4.
03
Energideklaration

147 kWh/kvm och år
163 kWh/kvm och år
Energideklaration är utförd
Datum: 2019-08-29
Ida Arvidsson, Öresundskraft Företagsmarknad AB,
04
TV/Internet
Tele2
Kabel-TV och Internet via Tele 2 (gamla ComHem). Föreningen har tecknat ett basavtal med Tele 2 /Comhem som innebär att de får följande utan extra avgift, TV Bas HD, bredband 100 (nedströms 50-100 Mbit/s, uppströms 7-10 Mbit/s) samt Telefoni bas.
Fastigheten är även ansluten till fiber.
05
Övriga upplåtna utrymmen
Förråd
06
Bilplats/Övriga byggnader
Garage - 300 kr/mån - kösystem
Parkeringskort -150 kr/mån - kösystem
6 Parkeringsplatser med laddstolpe, ingen kö på dessa utan man får stå där och ladda i mån av plats.
Vi hänvisar till föreningens hemsida gällande uppdaterad kölista, http://www.brfryttmastaren.se/.
01
3 708 kr/mån
I avgiften ingår bostadsrättstillägg, värme, vatten, internet och kabel-TV
Avgiften är 3533 kr/mån men det tillkommer ett obligatoriskt tillägg för balkong på 175 kr/mån vilket totalt blir 3708 kr/mån.
200 kr/mån
400 kr/mån
600 kr/mån
1
Observera att driftkostnaderna kan variera beroende på förbrukning och avtal.
Hemförsäkring skall ni som förvärvare/na teckna och beroende på avtal och storlek kan denna kostnad variera. Kontakta ert hemförsäkringsbolag för att undersöka kostnaden för er om ni flyttar in i denna lägenhet.
Bostadsrätt
1 470 kr, betalas av säljare.
588 kr
0,48470 %
0,0050515
Uppgiften saknas i föreningens register
Inhämtat från lägenhetsförteckningen/mäklarbilden som är utgiven av föreningens ekonomiska förvaltare.
är pantsatt. Uppgiften är kontrollerad 2025-06-10.
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.
I dagsläget råder inga planerade avgiftshöjningar.
01
BRF Ryttmästaren i Helsingborg.
Föreningen äger marken
BRF Ryttmästaren i Helsingborg (org nr: 743000-2142) äger fastigheterna Sleipner 7 & 8 samt Höder 1 med gatuadresser Ryttmästaregatan 1-13 samt Kurirgatan 1. På fastigheten finns 179 bostadsrättslägenheter samt 11 bostadsrättslokaler.
En bostadsrättshavare får upplåta sin lägenhet i andra hand till annan för självständigt brukande endast om styrelsen ger sitt samtycke.
Juridiska personer accepteras inte som köpare.
Delat ägande accepteras inte.
Det finns en fullvärdesförsäkring och ansvarsförsäkring för styrelsen hos Länsförsäkringar i Skåne. Hemförsäkring bekostas av bostadsrättsinnehavaren. Bostadsrättstillägg finns och betalas kollektivt av föreningen.
Mer information finns på föreningens hemsida. http://www.brfryttmastaren.se/
Samtlig information är inhämtad via stadgar och årsredovisning samt kontrollerad med föreningen och säljaren. Slutgiltig köpare uppmanas att kontrollera samtlig information innan kontrakt.
2025 - Fortsatt fasadrenovering delar av byggnad 1,3,5 samt 7. Injustering av värmesystem Höder 1 samt Sleipner 7 & 8. Översyn av elinstallation garage. (Belysning & VU) Byte av fläkt ICA Höder. Statuskontroll Höder1.
Observera att åtgärd och årtal kan ändras efter styrelsens beslut.
I dagsläget råder inga planerade avgiftshöjningar.
1991 - Nya fönster
2000 - Renovering samt inglasning av balkonger
2005/2006 - Stambyte och badrumsrenovering
2008 - Entréer byggdes om och porttelefon installerades
2010 - Nya säkerhetsdörrar
2015 - Utemiljö etapp 1
2016 - Utemiljö etapp 2
2018/2019- Utebelysning på fasader
2018/2019 - Färdigställt utemiljö etapp 2
2018 - Rörmanchetter
2018/2019 - Stuprör
2018/2019 - Hängrännor
2018/2019 - Miljöhus vid 13d
2018/2019 - Staket
2018/2019 - Avspärrning
2019/2020 - Byte bräder, målning (garage 1-5, miljöhus 5 och cykelhus)
2019/2020 - Tvättning (miljöhus och cykelhus)
2019/2020 - Tvättning av tak (pergola framför hus 9 och 5)
2019/2020 - Diverse utebelysning (Vid hus 11-13 och garage hus 5)
2019 - Förbundit elen (hus 9 och ner till hus 1 i nya kulvertar
2019/2020 - Fasadbelysning (Höder)
2021 - OVK + sotning (Höder)
2021 - Buck styrning kommer bytas ut
2021 - Stadsnätet indraget i alla lägenheter
2021 - Diverse målning i trapphus
2021 - Tvättbokning och porttelefoni kommer ses över och eventuellt bytas ut.
2022 - Installation av solceller på tak
2023 - OVK Besiktning Höder 1, rensning av ventilationskanaler Höder 1, Potthålslagning Höder 1, Reparation av stensättning Höder 1, byte av takfläkt Höder 1, Grind samt staket vid hus 13D, Reparation av bröstning, gaveln hus 9A, Digital under central, DUC färdigprogrammerad.
2024 - Byte av styrsystem hissar 9 A/B
2024 - Byte av takfläkt hus 9
2024 -Byte av takfläktar på hus 1, 3 ,5 samt 7.
2024 - Fasadrenovering 11 A/B samt 9 A/B
2024 - Byte av takfläktar Höder 1
2024 - Fasadrenovering delar av byggnad 1,3, 5 samt 7
I föreningen finns en lokal för mindre tillställningar eller övernattning (200kr/natt). Det finns cykelförråd, källarförråd samt tvättstuga med torkrum.
Privatbostadsföretag (äkta)
0 kr
Föreningen har inget lån.
Avgift
3 708 kr/månIngår i avgift
I avgiften ingår bostadsrättstillägg, värme, vatten, internet och kabel-TVKommentar, månadsavgift
Avgiften är 3533 kr/mån men det tillkommer ett obligatoriskt tillägg för balkong på 175 kr/mån vilket totalt blir 3708 kr/mån.Försäkring
200 kr/månHushållsström
400 kr/månSammanlagd driftskostnad
600 kr/månAntal personer i hushållet
1Kommentar driftskostnad
Observera att driftkostnaderna kan variera beroende på förbrukning och avtal.Försäkring
Hemförsäkring skall ni som förvärvare/na teckna och beroende på avtal och storlek kan denna kostnad variera. Kontakta ert hemförsäkringsbolag för att undersöka kostnaden för er om ni flyttar in i denna lägenhet.Upplåtelseform
BostadsrättÖverlåtelseavgift
1 470 kr, betalas av säljare.Pantsättningsavgift
588 krAndel i förening
0,48470 %Andel av årsavg.
0,0050515Andelstal insats
Uppgiften saknas i föreningens registerKommentar, andelstal
Inhämtat från lägenhetsförteckningen/mäklarbilden som är utgiven av föreningens ekonomiska förvaltare.Pantsättning
är pantsatt. Uppgiften är kontrollerad 2025-06-10.Boendekalkyl
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.Avgiftsförändringar
I dagsläget råder inga planerade avgiftshöjningar.
Ringstorp
Ringstorp är en stadsdel i norra delen av Helsingborg. Ringstorp är ett attraktivt område med blandad bebyggelse med hus och lägenheter. De senaste åren har det också byggts nyproduktion vid den så kallade Ringstorpshöjden.
01
Fördelar med området
02
Ringstorp centrum
Ringstorp har ett litet centrum med ICA nära, florist, frisör, thairestaurang, pizzeria och tobak-/spelbutik. Det är även på detta centrum som Mäklarhuset har sitt kontor. Bredvid centrumet ligger den populära Ringstorpsskolan (årskurs 1-6) och en förskola.
03
Fritid
På Ringstorp ligger bland annat Aktiverum gym. Området har även promenadavstånd till natursköna Pålsjö skog med motionsspår. Vid Pålsjö skog finns även tennisbanor.
04
Kommunikation
Från Ringstorp går flera busslinjer och det är smidigt att ta sig till och från området.
05
Familjeliv
I när området finns Ringstorpsskolan och en förskola som är väldigt populära.

Ringstorp Pizzeria
256 m
Thaikrogen i Helsingborg
268 m
Sugoi Kullavägen
277 m
De Handikappades Samarbetskommitté
286 m
Circle K Helsingborg Ängelholmsvägen
320 m
Ringstorps förskola
155 m
Ringstorpsskolan
163 m
Ringstorpsparkens förskola
179 m
lernia skolan
248 m
Solskiftets Förskola Ab
346 m
City Gross Helsingborg Berga
795 m
Hemköp
806 m
Lidl
1,17 km
X:-tra Vasatorp
1,88 km
Strömbergs Pgross AB
2,52 km
Helsingborg Fäladsgatan
309 m
Helsingborg Sankta Anna kyrka
352 m
Helsingborg Älvsborgsgatan
364 m
Helsingborg Ringstorpshöjden
371 m
Helsingborg Västra Berga
449 m
Maria station
1,32 km
Helsingborg C
2,36 km
Ramlösa
4,88 km
Ödåkra station
5,14 km
Grønnehave St. (Helsingør)
6,41 km
Närområdet
Avstånd
Med bil
Med cykel
Till fots
-
Lokalt centrum222 m1 min1 min4 min
-
Grönområde690 m3 min3 min13 min
-
TågstationMaria station1,32 km--
-
HållplatsHelsingborg Fäladsgatan309 m--
-
Hav1,62 km6 min8 min27 min
-
Sjö407 m3 min2 min8 min
Har du några frågor?
Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Pontus!
Liknande bostäder
Mäklarhuset Magazine
Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.