Till salu

Sångarvägen 16

Utgångspris

10 495 000 kr

Sparad

Utgångspris

10 495 000 kr

Ella park— Täby

Sångarvägen 16

Till salu
Utgångspris
10 495 000 kr

Täby - Ella park

Familjevilla i Ella Park med privat trädgård och sociala ytor!

+ Totalyta om 176 kvm
+ Renoverat tak
+ Stor plan trädgård
+ Renoverat badrum
+ Garage
+ Öppen och social planlösning

I populära och barnvänliga Ella Park presenteras detta välplanerade och trivsamma 1,5-planshus med en totalyta om 176 kvm fördelat över två plan samt vidbyggt garage.
Här erbjuds ett hem som kombinerar generösa sociala ytor, smakfulla renoveringar och en privat trädgård, perfekt för den moderna familjen.

Redan vid entrén möts ni av en stor och välkomnande hall med gott om avhängningsmöjligheter. I direkt anslutning finns ett stilrent helkaklat badrum samt en renoverad tvättstuga som förenklar vardagens bestyr.
Vidare in i bostaden öppnar de sociala ytorna upp sig i en härlig och öppen planlösning mellan kök, matplats och vardagsrum.
Köket är utformat i vinkel med en praktisk köksö som skapar en naturlig samlingspunkt där hela familjen eller det stora sällskapet kan umgås medan maten tillagas.
Här finns gott om plats för en stor matgrupp samt en rejäl soffgrupp. Fönster i flera väderstreck bidrar till ett fantastiskt ljusinsläpp och förstärker den luftiga känslan.

På övre plan möts ni av ett trevligt allrum som binder samman våningsplanet och skapar ytterligare en social yta för familjen.
Här finns tre sovrum, varav det rymliga master bedroom erbjuder två separata klädkammare samt utgång till en mysig balkong.
Även övervåningen erbjuder ett smakfullt renoverat och helkaklat badrum från 2018.
Till fastigheten hör ett vidbyggt garage samt ett inrett rum i den bakre delen, perfekt som hemmakontor, tonårsrum eller gästrum beroende på familjens behov.

Trädgården är privat och insynsskyddad med stora ytor för lek, spring och avkoppling, en egen grönskande oas för hela familjen.
Från köket nås den trevliga uteplatsen där ni kan njuta av solens strålar och långa sommarkvällar i lugn och ro.

Här bor ni med närhet till omtyckta skolor och förskolor, goda kommunikationer, trevliga promenadstråk och matbutiker, ett perfekt boende för familjen som söker både komfort och ett attraktivt läge.

Varmt välkommen till ett hem att trivas i!

Utgångspris
10 495 000 kr

Boarea
141 kvm

Driftkostnad
70 760 kr/år

Tomtarea
862 kvm

Rum
6 rum (4-5 sovrum)

Byggnadstyp
1 1/2 plans friliggande villa

Aktuella visningar

Söndag 24 maj 11:00 — 12:00

Öppen visning

Öppen visning
Boka

Har du några frågor?

Kontakta Danielle för mer information kring Sångarvägen 16.

Låt oss värdera din bostad

Om din bostad:

Upptäck med smarta digitala verktyg

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

141 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)

Utöver boarean har huset
23 kvm garage
samt 12 kvm inrett rum i garagedelen som nyttjas som boarea.

Tomtarea

862 kvm

Rum

6 (4-5 sovrum)

Fastighetsbeteckning

TÄBY OPERETTEN 3

02
Byggnadssätt
Byggnadstyp

1 1/2 plans friliggande villa

Byggnadsår

1975

Standardpoäng

29

Fönster

3-glasfönster isoler

Ventilation

Mekanisk frånluft med värmeåtervinning

Vatten

Kommunalt vatten året om

Avlopp

Kommunalt avlopp

Uppvärmning

Frånluftsvärmepump till vattenburen golvvärme och Element på övre plan

Renovering omarbetning etc

Fastigheten förvärvades 2018.

1998 - Byttes taket och takkupan byggdes.
2005 - Installerades nya element på övreplan.
2011 - Byttes fönster i köket.
2011 - Renoverades badrummet på entréplanet.
2011 - Installerades en frånluftsvärmepump.
2015 - Byttes alla fönster ut förutom takfönster.
2018 - Renoverades tvättstugan.
2018 - Ny el-central.
2018 - Drogs all el om i huset.
2018 - Renoverades badrummet på övreplan. kvalitetsdokument finns.
2018 - Revs en vägg mellan matrumsdel och vardagsrum, den väggen växlades av samt revs en vägg mellan matrumsdel och kök. Arbetet är utfört av fackman.
2018 - Gjöts vattenburen golvvärme in i matrumsdel och vardagsrum. Tidigare ägare lade vattenburen golvvärme i övriga delar av entreplan (ej tvättstugan)
2022 - Installerades en elbilsladdare.
Ca 2023 - Byggdes ett förråd vid garaget om till boyta.

Fel och brister

I tidigare utförd besiktning är upptaget att det finns en spricka i betongplattan på gavel bredvid altandörr, även noterats av tidigare ägare och är till synes oförändrad sedan minst 2003.
Det finns sprickor i fogar på klinkergolven i hallen, detta för att klinker är monterat ovan cellplastisolering.

03
Energideklaration
Energiklass
Energideklaration
Energiprestanda, primärenergital

105 kWh/kvm och år

Sammanställning

Energideklaration är utförd
Datum: 2018-04-17

Besiktningsman

Oskar Thörn, Bo Bjerking Fastighetskonsult

04
TV/Internet
Beskrivning TV/Internet

Fiber.

05
Uteplats
Beskrivning, uteplats

Stor altan på baksidan med utrymme för både loungegrupp och matsalsbord. Altanen och uteplatsen ligger i direkt anslutning till den privata och insynsskyddade trädgården. Här finns utrymme för mycket spring och lek samt flertalet fina planteringar.

06
Bilplats/Övriga byggnader
Beskrivning, parkering

Asfalterad uppfart med utrymme för två bilar.

07
Tomt/Servitut
Tomtarea

862 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Planbestämmelser

Stadsplan (Beslutsdatum: 1968-12-19, Senast ändrad: 2025-11-24), Operetten, Tomtindelning (Beslutsdatum: 1973-09-25, Senast ändrad: 1999-04-06)

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

7 458 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

3 017 000 kr

Markvärde

4 441 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

1975

Vatten och avlopp

14 500 kr/år

Renhållning

2 700 kr/år

Elkostnad

53 560 kr/år

Årlig elförbrukning

26000 kWh/år

Sammanlagd driftskostnad

70 760 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

10 425 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 81 185 kr/år)

Beskrivning av kostnader

För att våra kunder ska kunna jämföra de fastigheter vi saluför på ett rättvist sätt, oavsett vilket elavtal en säljare tillämpar, redovisas alltid fastighetens exakta förbrukning i kWh baserat på den senaste helåret.
För detta hus utgör det perioden januari 2025 till december 2025 och den totala förbrukningen har uppgått till 26 000 kWh (inkl elbilsladdning).
För att få fram en kostnad tillämpas en schablon bestående av det genomsnittliga elpriset för elprisområde SE3. För 2025 uppgår schablonen för elkostnaden inkl. nätavgifter och skatter med en 20 Amp huvudsäkring 2,06 kr/ kWh för en villa som förbrukar 15 000 kWh (källa: http://bit.ly/4l9aYAg ).

I kostnadsposten "Elkostnad" ingår även uppvärmning, hushållsel samt varmvattenberedning.
Övriga kostnader som redovisats baseras på säljarens verkliga förbrukning för samma period som redovisats för elförbrukningen. Hemförsäkring tillkommer.
Observera att verklig kostnad kan variera beroende på val av avtal, levnadsmönster och personer i hushållet.
Vad huset har för storlek på huvudsäkring har ej kontrollerats.

Antal personer i hushållet

6

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 20 pantbrev om totalt 6 225 500 kr.

Taxeringsvärde
7 458 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
3 017 000 kr
Markvärde
4 441 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
1975
Vatten och avlopp
14 500 kr/år
Renhållning
2 700 kr/år
Elkostnad
53 560 kr/år
Årlig elförbrukning
26000 kWh/år
Sammanlagd driftskostnad
70 760 kr/år

Antal personer i hushållet
6
Upplåtelseform
Äganderätt
Pantbrev
Det finns 20 pantbrev om totalt 6 225 500 kr.

Området
Ella park  i täby

Ella park

Ella park är ett renodlat villaområde och domineras av större villor. Ella park gränsar i väster mot Skarpäng, i norr mot Ensta och i söder mot Ella gård. Området har bebyggts under en lång period vilket bidrar till en varierad bebyggelse från olika tidsepoker vilket ger område en unik karaktär.