Brogatan 7

Brogatan 7

Slutpris

4 200 000 kr


SeaU— Helsingborg

Brogatan 7


Slutpris
4 200 000 kr

Helsingborg - SeaU

VÄLPLANERAD LJUS TREA MED SUNDET UTANFÖR!

Äntligen finns lägenheten för dig som vill bo i ett populärt område med sundet och stadens puls utanför dörren med sitt breda utbud av restauranger och nöjen.

Bostäderna är skapade med hög arkitektonisk nivå med fokus på tidlösa värden som är framtagna av den kända arkitekten Gert Wingårdh. Redan i hallen får man en försmak av de tidlösa värdena som denna bostad präglas av med sin välplanerade och genomtänkta planlösning med en takhöjd på ca 2,88 m! Högt i tak och stora fönsterpartier i samtliga rum som bildar en härlig rymd som fylls med trevligt ljusinsläpp. Man har valt att hålla isär de privata rummen med de sociala ytorna där de två sovrummen är belägna på samma sida av bostaden och kök/vardagsrum på andra. Två väldisponerade sovrum med garderober som kan möbleras med säng och skrivbord. Finns inget favorit-rum utan man får uppleva den fantastiska utsikten där man blickar ut mot hamnen från bägge. I det ena rummet har man en trevlig detalj som franska balkongen.

Helkaklad tvättstuga som är utrustad med tvättmaskin, torktumlare, spotlights, arbetsbänk med fin bänkskiva och ovanför finns det skåp till förvaring. Badrummet är helkaklat som går i ljusa kulörer med stora kakelplattor på väggarna som sedan går över till mindre på klinkergolvet som är ett tillval, snyggt! Det är svårt att hitta treor i Helsingborg som både har ett stort badrum och en toalett, väldigt praktiskt. Toaletten är även den helkaklad i samma stil som badrummet.

Vardagsrummet och köket ligger i en öppen planlösning som verkligen bjuder in till trevliga umgängesytor där man kan laga mat samtidigt som man kan vara social med gästerna. Stilrent och modernt kök från JKE med påkostade materialval som stenbänkskivan som ger en exlusiv känsla tillsammans med den fina nyansen på köksluckorna som fint bryts av med arbetsbänken. Ett kök som gör det kul att laga mat med all utrustning man behöver. På sommaren är det trevligt att kunna öppna upp från vardagsrummet mot den 19 kvm stora uteplatsen. Här blickar man utöver den välskötta innergården och sundet.

Ett hem för er som ställer höga krav på er bostad och vill bo på absolut bästa läget med Helsingborgs breda utbud av restauranger, nöjen, hamnen och sundet utanför dörren, välkomna till visning!


Boarea
89 kvm
Avgift
4 680 kr/mån
Rum
3 rum (2 sovrum)
Våning
1 (Hiss finns)
Såld
2020-01-03

Mäklarhuset Helsingborg

Denna lägenhet på Brogatan såldes av oss 2020-01-03. Se alla våra försäljningar i Helsingborg samt även på Brogatan.

Boka värdering

Låt oss värdera din bostad

Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
Mäklarhuset värdera din bostad
Hej! Hur kan vi hjälpa dig?
Vad letar du efter?
Kostnadsfri värdering av min bostad
Funderar du på att sälja nu eller längre fram? Boka en kostnadsfri muntlig värdering och rådgivning idag.
Jag vill sälja min bostad
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig och berättar mer om hur vi kan hjälpa till med försäljningen och en riktigt lyckad affär.
Tack, vi har tagit emot din
förfrågan.
Vi kontaktar dig inom kort.