Till salu

Bollstad Smedatorpet 4

Utgångspris

2 995 000 kr

Sparad

Utgångspris

2 995 000 kr

Smedatorpet— Bolmsö— Ljungby

Bollstad Smedatorpet 4

Till salu
Utgångspris
2 995 000 kr

Ljungby - Bolmsö - Smedatorpet

Charmig familjevilla på natursköna Bolmsö!

Upptäck denna inbjudande och välskötta villa om 153 kvadratmeter på Smedatorpet 4 på natursköna Bolmsö.
Med hela 5 rum erbjuder denna bostad generösa ytor för familjeliv och social samvaro.
Villan är smakfullt uppdaterad och bjuder på ett härligt ljusinsläpp som skapar en varm och trivsam atmosfär i varje rum.

Här bor du i en privat och lugn miljö, omgiven av vacker natur som inbjuder till härliga promenader, lek och avkoppling.
Den naturnära placeringen ger samtidigt en känsla av ro och frihet, utan att kompromissa med närheten till skola, matbutik och restauranger.

Den rymliga tomten ger möjlighet till både trädgårdsdrömmar och utevistelse i skyddande, grönskande omgivningar.
Villans charm och funktionalitet gör den till en perfekt bostad för dig som vill ha det bästa av två världar – ett bekvämt boende i en naturskön miljö.

Varmt välkommen på visning för att uppleva denna unika pärla med egen närhet till natur och samtidigt ett hem att verkligen trivas i!
Villan har fiber och är besiktigad av Anticimex.

Välkommen att boka visning på Mäklarhusets hemsida!

Utgångspris
2 995 000 kr

Boarea/biarea
153/55 kvm

Driftkostnad
45 579 kr/år

Tomtarea
4 912 kvm

Rum
5 rum (3 sovrum)

Byggnadstyp
1 1/2-plansvilla

Aktuella visningar

Söndag 31 maj 14:00 — 15:00

Anmälan krävs

Anmälan krävs
Boka

Har du några frågor?

Kontakta Micael för mer information kring Bollstad Smedatorpet 4.

Micael Steneland

Ansvarig mäklare
Talar även engelska, tyska ...+1

Låt oss värdera din bostad

Om din bostad:

Upptäck med smarta digitala verktyg

Rumsbeskrivning

01
Entré (Entréplan)

Ljus entré som öppnar sig mot allrummet.

02
Kök (Entréplan)

Ljust och rymligt kök med riktigt bra arbetsytor och skåpsförvaring.
Plats för matgrupp.
Köksinredning från Marbodal.
Diskmaskin
Fläkt
Spis
Kyl
Frys.

03
Allrum (Entréplan)

Ljust allrum med braskamin.
Plats för matgrupp och soffgrupp.

04
Sovrum 1 (Entréplan)

Sovrum med garderobsförvaring.

05
Groventré (Entréplan)

Groventré med klädavhängning.

06
Badrum med dusch. (Entréplan)

Helkaklat badrum från 2015 med elektrisk golvvärme.

07
Allrum (Ovanvåning)

Rymligt allrum med braskamin.

08
Sovrum 2 (Ovanvåning)

Rymligt sovrum.

09
Sovrum 3 (Ovanvåning)

Sovrum

10
Badrum med dusch och bastu. (Ovanvåning)

Rymligt badrum.
Bastu med elaggregat.

11
Källare (Källare)

Källare vilken nås via utvändig trappa.
Här finner ni bra förvaringsutrymmen och tvättstuga samt verkstad.

12
Gästrum

Gästrum i sidobyggnaden.

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

153 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)

Biarea

55 kvm

Tomtarea

4 912 kvm

Rum

5 (3 sovrum)

Fastighetsbeteckning

LJUNGBY BOLLSTAD 1:113

02
Byggnadssätt
Byggnadstyp

1 1/2-plansvilla

Byggnadsår

1976

Om-/tillbyggnadsår

1998

Standardpoäng

30

Fönster

3-glasfönster isoler och 2 glas kopplade.

Avlopp

Enskilt avlopp från 2015

Uppvärmning

Oljefyllda el-element, Luft/luft-värmepump och eldstäder.
Ålder: Värmepump 2023

Renovering omarbetning etc

Uppgifter från tidigare ägare.
1998
Huset renoverades, byggdes om och tillbyggt
1999
Kök
2015
Badrum bv
Elcentral
2023
Ny värmepump med tre innemoduler.

Fel och brister

Gäststugans golv svajar.

03
Energideklaration
Energiklass
Energideklaration
Specifik energianvändning

122 kWh/kvm och år

Sammanställning

Energideklaration är utförd
Datum: 2020-03-18

Besiktningsman

Emil Denluran

04
TV/Internet
Beskrivning TV/Internet

Fiber.

05
Bilplats/Övriga byggnader
Övriga byggnader

Gäststuga med ett sovrum.
Förråd.

06
Gemensamhetsanläggningar

Ljungby bollstad ga:10

07
Tomt/Servitut
Tomtarea

4912 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Beskrivning, tomt

Trädgårdstomt med plats för odling.

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

2 125 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

1 685 000 kr

Markvärde

440 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

1991

Försäkring

7 574 kr/år

Vatten och avlopp

1 725 kr/år

Renhållning

2 515 kr/år

Sotning

300 kr/år

Elkostnad

32 405 kr/år

Årlig elförbrukning

10840 kWh/år

Samfällighet

1 060 kr/år

Sammanlagd driftskostnad

45 579 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

10 425 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 56 004 kr/år)

Beskrivning av kostnader

Samfälligheten varierar något år från år.

Antal personer i hushållet

2

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 6 pantbrev om totalt 1 250 000 kr.

Boendekalkyl

Området

01

Naturskönt område med fina bär- och svampskogar.
I Tannåker finns matbutik och bensinmack.
Här finner ni underbara naturupplevelser längs cykelstigar samt vandringsleder.
För er som ör fiskeintresserade finner ni de vanligaste insjöfiskarna i Bolmen.

På kort avstånd finner ni flera välrenommerade restauranger exempelvis ,
Hamnkrogen i Bolmstad, Båtbaren i Tannåker och Tiraholms fiskrestaurang når ni både båtvägen och bilvägen.
Gästgivaregården på Gamla torg i Ljungby .
Toftaholms herrgårdshotell.
Lagans Golfbana .
Äventyrsbad i Ljungby
Endast ca en timmes bilfärd bort finner ni:
Shopping i Ullared.
Isaberg Hestra skid och friluftsområde
Hanaslöv mountinbike och skidanläggning

Dokument

Ekonomi
Taxeringsvärde
2 125 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
1 685 000 kr
Markvärde
440 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
1991
Försäkring
7 574 kr/år
Vatten och avlopp
1 725 kr/år
Renhållning
2 515 kr/år
Sotning
300 kr/år
Elkostnad
32 405 kr/år
Årlig elförbrukning
10840 kWh/år
Samfällighet
1 060 kr/år
Sammanlagd driftskostnad
45 579 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
Beskrivning av kostnader
Samfälligheten varierar något år från år.
Antal personer i hushållet
2
Upplåtelseform
Äganderätt
Pantbrev
Det finns 6 pantbrev om totalt 1 250 000 kr.

Har du några frågor?

Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Micael!