Till salu

Ormbunksvägen 51

Utgångspris

3 495 000 kr

Sparad

Utgångspris

3 495 000 kr

Älvsala— Värmdö

Ormbunksvägen 51

Till salu
Utgångspris
3 495 000 kr

Värmdö - Älvsala

Charmig fastighet i högt läge, stor tomt samt ett gästhus med potential – Älvsala

Äntligen har jag äran att presentera denna guldklimp på Ormbunksvägen 51. Högt läge mot allmänning. På väg ut till fastigheten kör du förbi hästhagar, små sommarhus och fina trähus som lyser snickarglädje.

Oavsett om ni drömmer om ett jätteprojekt eller bara söker ett inflyttningsklart boende i lugnet - nu har ni chansen. Bostaden har använts som att permanentboende men kan lika väl nyttjas som fritidshus.

Huvudbyggnaden erbjuder:
- Mysigt vardagsrum med utgång till altan, braskamin och fönster i flera väderstreck
- Sovrum
- Kök med matplats (som går att göra om till ytterligare sovrum)
- Duschrum/WC
- Fiber indraget

På tomten finns även ett gästhus under renovering. Här finns möjlighet att skapa kök, badrum med dusch samt ett större allrum eller sovdel – perfekt som kontor, för gäster, uthyrning eller tonårsbarn/generationsboende.
Förråd finns också på tomten.

Tomten erbjuder:
- högt och fritt läge mot allmänning/skog
- egen slänt
- plats för attefallshus/garage

Övrigt:
- Kommunalt V/A håller på att dras fram i området, vilket öppnar upp för både högre standard och långsiktig värdeutveckling.
- Detaljplan under utveckling (har ännu ej vunnit laga kraft). Förslaget erbjuder generösa byggrätter (180 kvm boa, 300 kvm bya)

Utgångspris
3 495 000 kr

Boarea/biarea
58/33 kvm

Driftkostnad
36 095 kr/år

Tomtarea
2 274 kvm

Rum
2 rum (1-3 sovrum)

Aktuella visningar

Lördag 16 maj 13:00 — 13:35

Anmälan krävs

Anmälan krävs
Boka

Har du några frågor?

Kontakta Hampus för mer information kring Ormbunksvägen 51.

Låt oss värdera din bostad

Om din bostad:

Planlösning

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

58 kvm (Boareauppgifter enligt säljaren)

Om boarean är viktig för en köpare uppmanas denne att kontrollmäta ytan innan kontrakt skrivs. Boarea har vi räknat bostadshuset, BIA har vi räknat gästhuset.

Biarea

33 kvm

Tomtarea

2 274 kvm

Rum

2 (1-3 sovrum)

Fastighetsbeteckning

VÄRMDÖ ÄLVSALA 1:24

02
Byggnadssätt
Byggnadsår

1976

Standardpoäng

23

Vatten

Enskilt vatten året om

Avlopp

Enskilt avlopp

03
Gemensamhetsanläggningar

Värmdö älvsala ga:2, Värmdö älvsala ga:1

04
Tomt/Servitut
Tomtarea

2274 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Rättigheter last

Avtalsservitut: ledning - se beskrivning

Planbestämmelser

Älvsala 1:1, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1968-12-13, Senast ändrad: 2024-04-03)

Avtalsrättigheter

Avtalsservitut ledning

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

2 767 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

764 000 kr

Markvärde

2 003 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

1976

Försäkring

4 236 kr/år

Vatten och avlopp

4 442 kr/år

Renhållning

1 705 kr/år

Sotning

630 kr/år

Elkostnad

18 837 kr/år

Årlig elförbrukning

6652 kWh/år

Samfällighet

6 245 kr/år

Sammanlagd driftskostnad

36 095 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

10 425 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 46 520 kr/år)

Beskrivning av kostnader

El: Vattenfall (elnät) 13 196 kr/år + Eon (elhandel) 6 237–5 641 kr/år
Uppvärmning: Vedkamin (egen ved), förbrukning 6 652 kWh/år
Samfällighet: ÄVF (Älvsala Vägförening) 4 000 kr/år + ÄNT (Älvsala Nya Tomtägarförening) 1 350 kr/år + Bullandövägsför. 735 kr/år + Älvsala Nya Båtklubb 160 kr/år
Vägavgift/snö: Ingår i ÄVF

Antal personer i hushållet

1

Försäkring

Gjensidige, villaförsäkring 4 236 kr/år

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 6 pantbrev om totalt 1 119 000 kr.

Taxeringsvärde
2 767 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
764 000 kr
Markvärde
2 003 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
1976
Försäkring
4 236 kr/år
Vatten och avlopp
4 442 kr/år
Renhållning
1 705 kr/år
Sotning
630 kr/år
Elkostnad
18 837 kr/år
Årlig elförbrukning
6652 kWh/år
Samfällighet
6 245 kr/år
Sammanlagd driftskostnad
36 095 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
Beskrivning av kostnader
Uppvärmning: Vedkamin (egen ved), förbrukning 6 652 kWh/år
Vägavgift/snö: Ingår i ÄVF
Antal personer i hushållet
1
Försäkring
Gjensidige, villaförsäkring 4 236 kr/år
Upplåtelseform
Äganderätt
Pantbrev
Det finns 6 pantbrev om totalt 1 119 000 kr.

• Sjö
    903 m
    19 min
    49 min
    -
  • Hav
    1,1 km
    5 min
    5 min
    22 min

Har du några frågor?

Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Hampus!