Till salu

Fårö Sudersand 5645

Utgångspris

4 975 000 kr

Sparad

Utgångspris

4 975 000 kr

Fårö - Sudersand— Fårö— Gotland

Fårö Sudersand 5645

Till salu
Utgångspris
4 975 000 kr

Gotland - Fårö - Fårö - Sudersand

Charmigt centralt men ogenerat boende på Sudersand

Välkommen till ett charmigt boende i ett av Gotlands mest eftertraktade områden, där hav, sandstränder och den unika Fårönaturen sätter ramarna för livet. Här erbjuds en plats att landa på, koppla av och njuta av lugnet – oavsett årstid.

Bostadshuset om 98 m² bjuder på en varm och inbjudande känsla med genomgående trägolv och en öppen planlösning där kök och vardagsrum samspelar. Ljuset strömmar in och skapar en trivsam atmosfär, medan braskaminen blir en naturlig samlingspunkt under årets svalare dagar. Härifrån når du även den generösa trälagda uteplatsen – en perfekt plats för långa frukostar, grillkvällar och sena sommarkvällar.

Ovanvåningen rymmer två rofyllda sovrum med öppet upp i nock som förstärker känslan av rymd och ger ett lugnt och harmoniskt uttryck.

På fastigheten finns även flera byggnader som skapar både charm och flexibilitet – ett magasin med kök och sovmöjligheter, en separat sovstuga samt redskapsbod. Perfekt för gäster, familj eller för dig som vill skapa en egen liten oas med flera funktioner. Njut av uteduschen efter varma stunder i solen, eller en krispigt sval dag.

Tomten om 813 m² är lättskött och erbjuder fina möjligheter till avkoppling i en naturnära miljö. Här bor du med närhet till Sudersands välkända sandstrand, ett av Gotlands mest uppskattade badområden, samt Fårös öppna landskap och unika natur.

Fastigheten är ansluten till kommunalt vatten och avlopp samt fiber, vilket ger ett bekvämt boende även för längre vistelser.

Detta är mer än ett hus – det är en plats att längta till. Ett boende där sommarminnen skapas och vardagen får stå tillbaka för stillhet, hav och natur.

Fastigheten säljs med friskrivningsklausul då säljaren är ett dödsbo. Fastigheten är besiktigad. Besiktningsprotokollet finns under fliken dokument.

Utgångspris
4 975 000 kr

Boarea
98 kvm

Driftkostnad
28 274 kr/år

Tomtarea
813 kvm

Rum
3 rum (2 sovrum)

Byggnadstyp
1,5-plansvilla

Aktuella visningar

Torsdag 21 maj 17:00 — 17:30

Anmälan krävs

Anmälan krävs
Boka

Har du några frågor?

Kontakta Pontus eller Oskar för mer information kring Fårö Sudersand 5645.

Låt oss värdera din bostad

Om din bostad:

Upptäck med smarta digitala verktyg

Rumsbeskrivning

01
Hall (Bottenvåning)

Hall med plats för avhängning. Här finns trappan till övervåningen.

02
Duschrum (Bottenvåning)

Duschrum med kaklade väggar och klinkergolv med golvvärme (el).

Utrustning: toalett, tvättställ i kommod, badrumsskåp, dusch bakom glasbetongvägg, handdukstork (el), tvättmaskin och varmvattenberedare.

03
Vardagsrum (Bottenvåning)

Ljust vardagsrum i öppen planlösning med köket. Här finnsbraskamin, infälld belysning i taket och utgång till uteplatsen.

04
Kök (Bottenvåning)

Kök med matplats i öppen planlösning med vardagsrummet. Bra arbetsytor och gott om skåpförvaring. Här ifrån finns en dörr till trädgården.

Utrustning: kombinerad kyl/frys, spisfläkt, spis med häll och ugn samt diskmaskin.

05
Hall (Ovanvåning)

Hall.

06
Sovrum 1 (Ovanvåning)

Sovrum 1 med öppet upp till nock och garderob.

07
Sovrum 2 (Ovanvåning)

Sovrum 2 med öppet upp till nock och garderob.

08
Beskrivning av samtliga rum

Genomgående trägolv i alla rum förutom i duschrummet.

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

98 kvm (Boareauppgifter enligt taxeringsinformationen)

Tomtarea

813 kvm

Rum

3 (2 sovrum)

Fastighetsbeteckning

GOTLAND FÅRÖ SIMUNDS 1:65

Tillträde

Enligt överenskommelse

02
Byggnadssätt
Byggnadstyp

1,5-plansvilla

Byggnadsår

2004

Standardpoäng

28

Fönster

2-glasfönster

Huvudsäkringar

16 A

03
Energideklaration
Sammanställning

Energideklaration behövs ej

04
TV/Internet
Beskrivning TV/Internet

Fastigheten är ansluten till sockenfiber via Fårö Fiber.

https://www.farofiber.se/

05
Uteplats
Beskrivning, uteplats

Stor trälagd uteplats intill huvubyggnad.
Trälagd uteplats intill gästhus.

06
Bilplats/Övriga byggnader
Övriga byggnader

- Magasin
Uppförd på torpargrund under plåttak med träfasad.
¤ Hall med plats för avhängning och med tvättställ. Här finns trappa till övervåningen.
¤ Kök med matplats.
Utrustning: kyl, ho, bänkspis med ugn.
* Allrum
* Sovrum

- Sovstuga
Uppförd på plint under plåttak med träpanel. Isolerad och med el.

- Redskapsbod
Uppförd på plint under plåttak med träfasad.

07
Gemensamhetsanläggningar

Gotland fårö ga:10

08
Tomt/Servitut
Tomtarea

813 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Planbestämmelser

Simunds 1:12, 1:51 m fl, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1985-11-27, Senast ändrad: 2024-12-06)

09
Övrigt

Fastigheten säljs med friskrivningsklausul då säljaren är ett dödsbo. Eftersom säljaren är ett dödsbo och ej kan fullfölja sin upplysningsplikt. Köparen uppmanats att undersöka fastigheten. Köparen godtar fastighetens skick och avstår härmed med bindande verkan från alla anspråk mot säljaren på grund av fel eller brister i fastigheten.

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

3 929 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

2 231 000 kr

Markvärde

1 698 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

2004

Försäkring

4 500 kr/år

Vatten och avlopp

6 636 kr/år

Renhållning

1 487 kr/år

Sotning

750 kr/år

Elkostnad

14 901 kr/år

Årlig elförbrukning

6151 kWh/år

Sammanlagd driftskostnad

28 274 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

11 618 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 39 892 kr/år)

Beskrivning av kostnader

El
2025 - 6 151 kWh x 1,5 kr + 5 675 kr / år i fast avgift för 16 A.
2024 - 7 407 kWh

Vatten
2025 - 40 m³
2024 - 32 m³

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 8 pantbrev om totalt 900 000 kr.

Taxeringsvärde
3 929 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
2 231 000 kr
Markvärde
1 698 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
2004
Försäkring
4 500 kr/år
Vatten och avlopp
6 636 kr/år
Renhållning
1 487 kr/år
Sotning
750 kr/år
Elkostnad
14 901 kr/år
Årlig elförbrukning
6151 kWh/år
Sammanlagd driftskostnad
28 274 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
Beskrivning av kostnader
El
2024 - 7 407 kWh

Vatten
2025 - 40 m³
2024 - 32 m³
Upplåtelseform
Äganderätt
Pantbrev
Det finns 8 pantbrev om totalt 900 000 kr.

Majkens kök

214 m

Fårö Strandcafé

452 m

Picadeli

500 m

Sudersannas Grill & Bar

593 m

Ebbas 2.0

615 m

Fårö Förskola/Fritids ek för

7,67 km

Fårösundsskolan F-9

15,62 km

Förskolan Sjöliljan

15,62 km

Personalkooperativet Hellvi Skola ek för

29,13 km

Björkdungen förskola

32,96 km

Tempo

46,82 km

Fårösund färjeläge

15,11 km

Fårösund Kronhagsvägen

15,45 km

Broungsvägen

15,79 km

Fårösunds IP

16,28 km

Bunge kyrka

17,31 km

• Sjö
    1,21 km
    5 min
    6 min
    23 min
  • Hav
    485 m
    3 min
    3 min
    14 min

Har du några frågor?

Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Pontus eller Oskar!

Mäklarhuset Magazine

Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.