Kommande försäljning

Oscar Trapps väg 3, Fredriksdal Västra, nr 60

Utgångspris

495 000 kr

Sparad

Utgångspris

495 000 kr



Fredriksdal— Helsingborg

Oscar Trapps väg 3, Fredriksdal Västra, nr 60


Kommande försäljning
Utgångspris
495 000 kr

Helsingborg - Fredriksdal

Luftig och ljus kolonistuga med sovloft!

Nu finns chansen att bli den nya ägaren till denna ljusa och luftiga kolonistuga i koloniföreningen Fredriksdal västra där man varit smart med ytorna vid byggnation.

Här erbjuds en takhöjd som inte går att finna i många andra kolonier tack vare att den delvis är nergrävd, vilket har möjliggjort för en smart planlösning med ett sovloft en trappa upp och allrum tillsammans med kök en trappa ner från hallen. När ni kliver in genom dörren möts ni av mycket naturligt ljus tack vare de stora fönstren samt de två takfönstren.

Den öppna planlösningen mellan kök och allrum gör det möjligt att möblera med både en matplats i anslutning till köket samt med en soffgrupp framför tv:n, här finns även ett extra förvaringsutrymme under hallen. Här installerades en luftvärmepump 2022 och det finns även golvvärme. Badrummet är helkaklat och utrustat med golvvärme, kommod med vask, mulltoa, dusch och tvättmaskin.

Loftet är rymligt med plats för en större säng samt garderober på båda sidor om sängen.

Som köpare av kolonier i Helsingborg så är man tvungen att vara skriven i kommunen för att kunna bli medlem i koloniföreningen samt att minst 30% av lotten måste odlas och gräs räknas inte som odling.

Arrendet (inklusive föreningsavgift) för 2025 är 6454 kr och är betalt, det kostar 2000 kr att bli medlem i föreningen.


Utgångspris
495 000 kr
Boarea
40 kvm
Arrende
2 284 kr/år
Driftkostnad
10 523 kr/år
Tomtarea
221 kvm

Mäklarhuset Helsingborg

Kontakta Oskar för mer information kring Oscar Trapps väg 3, Fredriksdal Västra, nr 60.

Oskar Lund

Ansvarig mäklare
Talar även engelska.

Låt oss värdera din bostad

Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.

Om din bostad:
Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor.



Rumsbeskrivning

01
Beskrivning av samtliga rum

Hall med laminatgolv och skjutdörrsgarderob
Vardagsrum med klinkergolv med golvvärme, förvaringsutrymme under hall
Kök med klinkergolv med golvvärme, utrustat med ugn, spis, fläkt, kombinerad kyl och frys, spotlights, diskmaskin
Loft med laminatgolv och plats för större säng. Garderober


Fakta

01
Beskrivning
Boarea

40 kvm

Tomtarea

221 kvm

Fastighetsbeteckning

HELSINGBORG FILBORNA 28:32

Tillträde

Enligt överenskommelse


02
Byggnadssätt
Byggnadsår

2013

Grund

Platta på mark

Stomme

Trä

Fasad

Stående träpanel

Takbeklädnad

Plåt

Fönster

3-glasfönster, 2-glasfönster

Vatten

Kommunalt vatten

Avlopp

BDT-filter

Uppvärmning

Värmepump luft-luft, Direktverkande el
Ålder: Från 2022

Renovering omarbetning etc

Badrum från 2019
Lagt nytt tak

Fel och brister

Eventuellt läcker diskmaskinen


03
Bilplats/Övriga byggnader
Övriga byggnader

Förråd


04
Tomt/Servitut
Tomtarea

221 kvm (Tomtareauppgifter enligt Koloniföreningen)

Arrende

Ja

Arrendekostnad

2 284 kr/år

Arrende till och med

2029-12-31

Jordägaren

Helsingborgs kommun


Ekonomi

01
Typkod

225 Småhusenhet, småhus på ofri grund

Elkostnad

6 100 kr/år

Föreningsavgfit

4 423 kr/år

Sammanlagd driftskostnad

10 523 kr/år

Antal personer i hushållet

2

Försäkring

Försäkring skall den nya förvärvaren/na teckna och beroende på vilket bolag/storlek man väljer varierar det i kostnaden. Detta är en kostnad som tillkommer utöver nämnda driftkostnader.

Upplåtelseform

Arrenderätt

Boendekalkyl

Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.


Dokument

Ekonomi
Typkod
225 Småhusenhet, småhus på ofri grund
Elkostnad
6 100 kr/år
Föreningsavgfit
4 423 kr/år
Sammanlagd driftskostnad
10 523 kr/år
Antal personer i hushållet
2
Försäkring
Försäkring skall den nya förvärvaren/na teckna och beroende på vilket bolag/storlek man väljer varierar det i kostnaden. Detta är en kostnad som tillkommer utöver nämnda driftkostnader.
Upplåtelseform
Arrenderätt
Boendekalkyl
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.

Kalkyl
Räkna på ditt nya boende och boka en kostnadsfri värdering av din befintliga bostad.

Området

Fredriksdal

Fredriksdal är ett område ca 2 km öster om Helsingborgs centrum. I områdets sydvästra del ligger Fredriksdalsparken med friluftsteater, museum och trädgårdar.
Området växte fram under 1960-70-talen. Ungefär samtidigt byggdes vattentornet som har en karakteristisk svampform. Det finns ett trevligt koloniområde och mycket grönska.


01
Fördelar med området
Motionsspår Utegym Parker/Grönområden Cykelbanor Bussar Lätt att parkera bilen Orientering

02
Nöje

I närheten ligger ICA Maxi, City Gross och Lidl. till Stattena centrum är det ca 1 km och där finns olika affärer, post-och bankservice SATS gym mm.


03
Fritid

Olympiaområdets idrottsanläggningar ligger inom mindre än en kvarts promenadavstånd. På området finns det inomhushallar för badminton, tennis, yoga, friidrott mm, samt motionsslingor.


04
Kommunikationer

Fredriksdal trafikeras av lokaltrafiken. Det är ca 2km till Knutpunkten, där det avgår både bussar, tåg och även båt till Danmark.


05
Familjeliv

På Fredriksdals friluftsmuseums område ligger Centrumskolan, F-6, Helsingborgs första friskola. Det finns ett antal förskolor i området bla Fantasia förskola RUTH förskola. På Larmvägen ligger Kubikskolan, F-9. På Kubikskolan fokuserar man på matematik och naturvetenskap.

Använd kartan
X

Platser

Mister York - Helsingborg Stattena

46 m


REGALIS

49 m


Vibes

49 m


Mitt I Prick

83 m


Chocoloco

89 m


Centrumskolan i Helsingborg

227 m


Dibber Stattena

333 m


Ringstorpsparkens förskola

447 m


Idrottsförskolan HAIS

486 m


Helsingborgs AIS

487 m


Hemköp

370 m


City Gross Helsingborg Berga

908 m


Lidl

1,34 km


X:-tra Vasatorp

1,78 km


Lady Bella livs

1,95 km


Helsingborg Stattena

346 m


Helsingborg Älvsborgsgatan

381 m


Helsingborg Stattena Västra

447 m


Helsingborg Fredriksdalsplatsen

508 m


Helsingborg Lägervägen

518 m


Helsingborg C

1,83 km


Maria station

1,87 km


Ramlösa

4,28 km


Ödåkra station

5,62 km


Grønnehave St. (Helsingør)

6,28 km


Alla avståndsberäkningar sker automatiskt och baseras på data från OpenStreetMap

Avstånd
Närområdet
Avstånd
Med bil
Med cykel
Till fots

  • Tågstation
    Helsingborg C
    1,83 km
    -
    -
  • Hållplats
    Helsingborg Stattena
    346 m
    -
    -
  • Hav
    1,58 km
    7 min
    9 min
    31 min
  • Sjö
    997 m
    4 min
    6 min
    17 min
Alla avståndsberäkningar sker automatiskt och baseras på data från OpenStreetMap

Har du några frågor?

Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Oskar!

Oskar Lund

Ansvarig mäklare
Talar även engelska.
Mäklarhuset Magazine

Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.

Kom igång och spara dina favoritbostäder
Kom igång och spara dina favoritbostäder

För att spara dina favoriter behöver du ett konto hos oss på Mäklarhuset. Fyll i dina uppgifter nedan för att skapa ett konto och få tillgång till "Mina sidor"

Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor.
Bostaden har nu sparats under favoriter på mina sidor. Gå till "Min sida" för att hantera dina favoriter.
Hej! Hur kan vi hjälpa dig?
Vad letar du efter?
Kontakta mäklare
Kostnadsfri värdering av min bostad
Funderar du på att sälja nu eller längre fram? Boka en kostnadsfri muntlig värdering och rådgivning idag.
Jag vill sälja min bostad
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig och berättar mer om hur vi kan hjälpa till med försäljningen och en riktigt lyckad affär.
Tack, vi har tagit emot din
förfrågan.
Vi kontaktar dig inom kort.