Oscar Trapps väg 3, Fredriksdal Västra, nr 60
495 000 kr
Luftig och ljus kolonistuga med sovloft!
Nu finns chansen att bli den nya ägaren till denna ljusa och luftiga kolonistuga i koloniföreningen Fredriksdal västra där man varit smart med ytorna vid byggnation.
Här erbjuds en takhöjd som inte går att finna i många andra kolonier tack vare att den delvis är nergrävd, vilket har möjliggjort för en smart planlösning med ett sovloft en trappa upp och allrum tillsammans med kök en trappa ner från hallen. När ni kliver in genom dörren möts ni av mycket naturligt ljus tack vare de stora fönstren samt de två takfönstren.
Den öppna planlösningen mellan kök och allrum gör det möjligt att möblera med både en matplats i anslutning till köket samt med en soffgrupp framför tv:n, här finns även ett extra förvaringsutrymme under hallen. Här installerades en luftvärmepump 2022 och det finns även golvvärme. Badrummet är helkaklat och utrustat med golvvärme, kommod med vask, mulltoa, dusch och tvättmaskin.
Loftet är rymligt med plats för en större säng samt garderober på båda sidor om sängen.
Som köpare av kolonier i Helsingborg så är man tvungen att vara skriven i kommunen för att kunna bli medlem i koloniföreningen samt att minst 30% av lotten måste odlas och gräs räknas inte som odling.
Arrendet (inklusive föreningsavgift) för 2025 är 6454 kr och är betalt, det kostar 2000 kr att bli medlem i föreningen.
495 000 kr
40 kvm
2 284 kr/år
10 523 kr/år
221 kvm
Mäklarhuset Helsingborg
Kontakta Oskar för mer information kring Oscar Trapps väg 3, Fredriksdal Västra, nr 60.
Låt oss värdera din bostad
Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
-
Boka en fri värdering med Oskar
Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor .
Räkna på detta boende
-
01
Beskrivning av samtliga rum
Hall med laminatgolv och skjutdörrsgarderob
Vardagsrum med klinkergolv med golvvärme, förvaringsutrymme under hall
Kök med klinkergolv med golvvärme, utrustat med ugn, spis, fläkt, kombinerad kyl och frys, spotlights, diskmaskin
Loft med laminatgolv och plats för större säng. Garderober
01
Beskrivning
40 kvm
221 kvm
HELSINGBORG FILBORNA 28:32
Enligt överenskommelse
02
Byggnadssätt
2013
Platta på mark
Trä
Stående träpanel
Plåt
3-glasfönster, 2-glasfönster
Kommunalt vatten
BDT-filter
Värmepump luft-luft, Direktverkande el
Ålder: Från 2022
Badrum från 2019
Lagt nytt tak
Eventuellt läcker diskmaskinen
03
Bilplats/Övriga byggnader
Förråd
04
Tomt/Servitut
221 kvm (Tomtareauppgifter enligt Koloniföreningen)
Ja
2 284 kr/år
2029-12-31
Helsingborgs kommun
01
225 Småhusenhet, småhus på ofri grund
6 100 kr/år
4 423 kr/år
10 523 kr/år
2
Försäkring skall den nya förvärvaren/na teckna och beroende på vilket bolag/storlek man väljer varierar det i kostnaden. Detta är en kostnad som tillkommer utöver nämnda driftkostnader.
Arrenderätt
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.
Typkod
225 Småhusenhet, småhus på ofri grundElkostnad
6 100 kr/årFöreningsavgfit
4 423 kr/årSammanlagd driftskostnad
10 523 kr/årAntal personer i hushållet
2Försäkring
Försäkring skall den nya förvärvaren/na teckna och beroende på vilket bolag/storlek man väljer varierar det i kostnaden. Detta är en kostnad som tillkommer utöver nämnda driftkostnader.Upplåtelseform
ArrenderättBoendekalkyl
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.Fredriksdal
Fredriksdal är ett område ca 2 km öster om Helsingborgs centrum. I områdets sydvästra del ligger Fredriksdalsparken med friluftsteater, museum och trädgårdar.
Området växte fram under 1960-70-talen. Ungefär samtidigt byggdes vattentornet som har en karakteristisk svampform. Det finns ett trevligt koloniområde och mycket grönska.
01
Fördelar med området
02
Nöje
I närheten ligger ICA Maxi, City Gross och Lidl. till Stattena centrum är det ca 1 km och där finns olika affärer, post-och bankservice SATS gym mm.
03
Fritid
Olympiaområdets idrottsanläggningar ligger inom mindre än en kvarts promenadavstånd. På området finns det inomhushallar för badminton, tennis, yoga, friidrott mm, samt motionsslingor.
04
Kommunikationer
Fredriksdal trafikeras av lokaltrafiken. Det är ca 2km till Knutpunkten, där det avgår både bussar, tåg och även båt till Danmark.
05
Familjeliv
På Fredriksdals friluftsmuseums område ligger Centrumskolan, F-6, Helsingborgs första friskola. Det finns ett antal förskolor i området bla Fantasia förskola RUTH förskola. På Larmvägen ligger Kubikskolan, F-9. På Kubikskolan fokuserar man på matematik och naturvetenskap.
Mister York - Helsingborg Stattena
46 m
REGALIS
49 m
Vibes
49 m
Mitt I Prick
83 m
Chocoloco
89 m
Centrumskolan i Helsingborg
227 m
Dibber Stattena
333 m
Ringstorpsparkens förskola
447 m
Idrottsförskolan HAIS
486 m
Helsingborgs AIS
487 m
Hemköp
370 m
City Gross Helsingborg Berga
908 m
Lidl
1,34 km
X:-tra Vasatorp
1,78 km
Lady Bella livs
1,95 km
Helsingborg Stattena
346 m
Helsingborg Älvsborgsgatan
381 m
Helsingborg Stattena Västra
447 m
Helsingborg Fredriksdalsplatsen
508 m
Helsingborg Lägervägen
518 m
Helsingborg C
1,83 km
Maria station
1,87 km
Ramlösa
4,28 km
Ödåkra station
5,62 km
Grønnehave St. (Helsingør)
6,28 km
Närområdet
Avstånd
Med bil
Med cykel
Till fots
-
TågstationHelsingborg C1,83 km--
-
HållplatsHelsingborg Stattena346 m--
-
Hav1,58 km7 min9 min31 min
-
Sjö997 m4 min6 min17 min
Har du några frågor?
Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Oskar!
Liknande bostäder
Mäklarhuset Magazine
Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.